El ve Ayak Uyuşmasının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Uyuşması

Bir çok insan tarafından dile getirilen bir şikayette ayakların yada bacakların uyuşmasıdır.Çoğu zaman uykudan bacağınız uyuşmuş bir şekilde uyanabilirsiniz.Bu durum çok önemli bir sorun olmasa da bacağınızın üzerine yatmanız sorunucu kan akışının azalması ile ortaya çıkabilecek bir durum olabilir.Ancak sürekli ortaya çıkan bacak veya ayak uyuşmalar ciddi sağlık problemlerinin nedenleri olabilir.

El Uyuşması

Günlük hayatta her insanın karşılaşabileceği bir durum olan el uyuşmasının çeşitli nedenleri olabilir.Ellerin uyuşması pek dikkate alınmaz ve genellik çeşitli yaş kesimlerinden insanların sıkça şikayette bulunduğu bir rahatsızlıktır.Sürekli önemli bir değildir geçer mantığı ile dikkate alınmayan el uyuşmaları ciddi rahatsızlıların habercisi olabileceği gibi kalıcı rahatsızlıklara da yol açabilen bir sağlık sorunu olabilir.

El ve Ayak Uyuşması Neden Olur?

Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma geçiyor. Dirseğinize abanmak ulna sinirinize basınç yapar ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşma olur.

Karpal tünel sendromu : Elinizdeki (baş parmaktan yüzük parmağına kadar) ve bileğinizdeki uyuşma geceleri artıyor ve parmaklarınız, baş parmağınız ve eliniz kuvvetsizleşti. Muhtemelen kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayarı sık kullanan veya sürekli tekrarlamalı hareketler yapan birisiniz. Bu durum kendiliğinden geçer ya da ağrı kesici ve bileklik gerekebilir.

Raynaud hastalığı : El ve ayak parmaklarınız uyuşuyor ve beyazlaşıyor, sonra mavileşiyor, soğuk havalarda kızarıyor ve ısındıklarında acıyor. Küçük kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlığınız var demektir.

Servikal (boyun omurgasında osteoartrit : Elinizde kısmi uyuşma ve karıncalanma var. Muhtemelen 50 yaşını geçtiniz ve boynunuz zaman zaman sertleşip ağrıyor. Servikal ostreoartrit söz konusu olabilir.

Boyun ağrısı omuzlarınıza, uyuşma ve karıncalanma kollarınıza vurursa ve sallanmadan yürüyemiyorsanız, servikal spondiloz olabilir.

Disk fıtığı : Sırtınızın alt kısmında hareket edince artan bir ağrı var, baldırınızda veya bacaklarınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluyor. Disk fıtığı veya disk kayması eklemlerde omurga kemiklerinin arasındaki düz, yuvarlak yastıkların yerinden çıkmasıdır. Sırtta yaralanma, kas zayıflığı veya şişmanlık sık görülen nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnme veya geçici iskemi krizi : Kol ve bacaklarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi var. Bu uyarıcı belirtiler geçici iskemi krizinin veya inmenin habercisi olabilir.

Öteki Nedenler Aşırı soğuk Dolaşım sorunu Romatizmal artrit Şeker hastalığı

Önleme İçin Pratik Tedbirler

Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye masaj yapın. Uyuşan vücut bölgesini hareket ettirin. Giysilerinizi gevşetin. Raynaud hastalığında, el ve ayaklarınızı ısıtın. Disk kayması varsa, dizlerinizin altına yumuşak bir yastık koyarak yere uzanın veya dizlerinizin arasına yastık alarak yatın. Sıcak bir zemin üzerine uzanın. Boyun ve sırttaki sertleşme için ibuprofen veya aspirini deneyin.

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan sakının. Doğru oturup kalkın. Düzgün duruş omuriliğiniz ve boynunuzdaki baskıyı kaldırır. Dik oturun, göğsünüzü kaldırın, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınız omuzlarınızı değinceye kadar hareket ettirin. Sigarayı bırakın. Dolaşım sisteminizi etkiler. Tekrarlamalı işleri yaparken mola verin veya başka iş yapın. Klavyeyle çalışma mahalliniz el, bilek ve kol pozisyonu için uygun olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(7) Yorum

  14
  21 Temmuz 2014 - 20:05

  ergenlik dönemindeyim bilgisayarda çok vakit geçiriyorum ve bunu uzanarak yapıyorum elim yağım uyuşuyor geçiyor bzane oluyor normalmiidir ve ayrıca bacak keiğim ve ayak kemiğim ağrıyor. Boy uzaması ile ilgili olabilir mi

  ahmet
  18 Mayıs 2013 - 05:21

  yaklasik 10 gun once ayak tabanimda boyle soguk olurda uyusma olur ya o turden uyusukluk basla di giderek simdi gobegime kadar cikti bacaklarim sonra iki elimde bas ve isaret parmagim haris parmak uclarim ve avucumun kenarlarinda ayni sey oldu hala devam ediyor.ingilterede yasiyorum doktor ve kontrol cok berbat seviyede bir tahlil almaya 15 gun sure veriyolar kendi basima ne yapabilirim tavsiye edeceginiz bir formul varmi lutfen cevap yazarsaniz sevinirim…

  nihan
  13 Aralık 2011 - 16:01

  merhaba 28 yaşındayım yaklaşık 3 hafta süren sol elimde bir uyukşukluk söz konusuydu bir doktor karpal tünel senromu teşhisi koydu fakat güvenemediğim için başka bi doktora gittim beyin mr ı istedi ve beynimde büyük bir kitle farkedildi lütfen ihmal etmeyin el ayak uyuşukluklarını yanı sıra baş ağrısı mide bulantısıda olursa lütfen hemen doktora başvurun geçmiş olsun..

  fatma
  03 Kasım 2011 - 17:52

  merhaba benim sorunum el ve ayaklarımın uyuşması normal bi uyuşma değil karıncalanma olupta geçen cinsten bir uyuşma değil doğum yaptıktan sonra ortaya çıktı bi ara geceleri hiç uyuyamıyordum çünki uyuşmanın yanı sıra canımı yakıyor acayip bi acısı var sanki damarlarım çekiliyor ve güç kaybı oluyor uyuşan elim yada ayağımın acısı beni rahatsız ediyor doktora gittiğimde stresle alakalı dedi ve hiç bir ilaç vermedi ama bu şekildede olmuyor canım yanıyor soğuk suya tutuyorum geçmiyor sıcak tutuyorum daha kötü oluyor bazan uyuşan yerimi sıkıyorum ama o sıkma acısını hissetmiyorum bile şu andada ayaklarım aynı durumda ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin 🙁

  gül
  09 Ağustos 2011 - 11:26

  merhaba. benim sorunum uykuya gçme esnasında uykuya geçemezsem ellerim veya ayaklarım uyuşuyor. karıncalanma yok. ama ellerim ve ayaklarım ikisi birden uyuşmuyor, genellikle ayaklarım uyuşuyor bacaklarımda ve kollarımda agrı olmuyor. ilk hamilelikte başlamıştı 10 sene önce sonra geçmişti. daha sonraları zaman zaman oluyordu son 1,5 senedir devamlı oluyor . acaba sebebi nedir ve ne doktoruna baş vurmam gerek. şimdiden teşekkürler

  pakize
  23 Nisan 2011 - 17:49

  geceleyin elimde ve kolumda uyuşmalar olarak kalkıyorum. Bu durum 1 aydır devam ediyor .Ne yapmam gerekiyor bana birşeyler söyleyin.

  nursel
  06 Ocak 2011 - 20:50

  sol ayağımda parmak ucundan diz kapağıma kadar uyuşma ve karıncalaşma var aynı zamanda tansiyonum çıktı 17 15 oldu nedeni ne olabilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir