Esrar Hakkında Bilinmeyenler

Sponsorlu Bağlantılar

Esrar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bağımlılık yapan maddeler hakkında bilinmesi gerekenleri ve bilinmeyenleri anlatan Psk. Didem Doğantekin, bu maddeler hakkında açıklamalar yaptı.Diğer yazılarımızda Psk. Didem Doğantekin tarafından kokain ve Ekstazi (extacy) hakkında bilinmeyenleri ve bilinmesi gerekenleri de sizlere duyurmuştuk.Bu yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  1. Kokain Hakkında Bilinmeyenler
  2. Ekstazi (Extacy) Hakkında Bilinmeyenler

Sponsorlu Bağlantılar

Psk. Didem Doğantekin, diğer uyuşturucu maddelerde olduğu gibi esrarın da kullanım oranının tespit edilmesinin çok zor olduğunu belirtiyor ve yapılan araştırmalarda sorulan sorulara doğru yanıt verilmediğini altını çiziyor.Bu nedenler esrar kullanımı ile birlikte bağımlılığın derecesini ve tanımını yapmanın da çok zor olduğunu belirtiyor.

Esrar Nedir?

Esrar, hint kenevirinden elde edilen bir maddedir ve 421 çeşit kimyasal madde içerir. Ot, joint, giye olarak da adlandırılabilir. İşleniş biçimleri farklılık gösterir; marijuana, gubar gibi farklı isimler alır. Genellikle tütün sarmak için kullanılan kağıtlara sarılarak içilir. Kova, ayran veya pet şişe yardımıyla dumanı çekilerek de kullanılabilir. Kekin içerisine katılarak yendiği de bilinir.

Esrarın Etkileri

Alındıktan yarım saat sonra etkisini gösterir. Ağız kuruluğu, adaptasyonda sorun, gözlerde kızarıklık ve iştah artışı ile tatlı ihtiyacı gözlemlenir. Etkileri kişiden kişiye göre değişim gösterir. Alınan maddenin miktarı, ortam, geçmiş deneyimler ve kişinin o anki ruh hali maddenin etkilerini değişik yönlere çekebilmektedir.

Zaman algısında değişiklikler, konuşulan konuyla veya ortamla ilgili konsantrasyon güçlüğü ve sürekli konuşma ihtiyacı görülür. Korku, panik ve paranoyak belirtileri arttırabilir. Sigaraya göre beş kat daha zararlı olduğu bilinmektedir. Kronik esrar kullanımı,kişinin sosyal hayatını etkilemektedir.

Belirtileri ve Bağımlılık

Çevreye olan ilginin azalması ve motivasyon düşüklüğü gibi belirtileri beraberinde getirir. Yoğun uyku hali gözlemlenir. Alınmadığı zaman yerinde duramama, sinirli ruh hali, uykusuzluk, iştahsızlık ve gerginlik görülür. Her ne kadar kullananlar bağımlılık yapmadığını düşünseler de esrarın bağımlılık toleransı yavaş gelişir ve kişi fark etmeden bağımlı hale gelir. Yüksek dozda alındığında düşüncede bulanıklık ve bilinç kaybı gibi etkileri vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir