Fazla Kafeinin Zararları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kafein Bağımlılığı

Bir çok bitkide bulunan kafeinin en bulunanı çay , çikolata ve kahvede olduğunu çoğumuz biliyor artık.Yoğun acı bir tadı olan kafeinin tatlandırıcı özelliği de var.Ancak kafeinin bütün bu özelliklerinin dışında bağımlılık yapması söz konusudur.Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü’nden Biyokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkeşin, “Kafein bağımlılığı” hakkında bilgi verdi. Kahve ve çayda bulunan en güçlü kimyasal bileşenin “kafein” olduğunu biliyoruz. Kafein, sizin de günlük yaşamınızın bir parçası haline mi geldi? Fakat günde 4 ile 7 fincan arasında değişen kahve tüketiminin, kişide huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrıları gibi problemleri doğurduğunu biliyor muydunuz? Cevabınız “evet” ise, aşağıdaki yazıyı okuyun ve kafein tiryakiliğinizi tekrar gözden geçirin!

10 gr’dan fazlası ölümcül

Kafein, alkoloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Birçok bitkide bulunan kafeinin ölümcül dozu, 10 gr’dır. Gereğinden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kişide uyarıcı etki yaratmaz; sinirsel uyarıların algılanmasında yavaşlamaya ve uyuşmaya neden olur. Kişide keyif verici bir hal yaratması, bağımlılık yapan özelliğinin temel kaynağıdır. Kafein, 200-400 mg alındığında dikkati artırır, yorgunluğu azaltır. Kafeinin uykusuzluğu giderme, direnci artırma, fiziksel, psikomotor ve intellektüel performansı artırma gibi etkileri de vardır.

Kafein;

  • Merkezi sinir sisteminde uyuşukluk ve zihin yorgunluğu giderici etkisi vardır
  • Yüksek dozda konvülsiyon (sara nöbeti) oluşturur
  • Solunum sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır
  • Hafif idrar söktürücü etkisi vardır
  • Kas, sinirler ve mide salgısını uyarıcı, metabolik hızı artırıcı etki yaratır
  • Orta düzeyde alındığında (200-300 mg) iştah artırır

Kafein bağımlılık yapar mı?

Kafein, genellikle bağımlılık oluşturmaz. Ancak fazla kahve içenlerde ilaç bağımlılığının temel öğeleri ortaya çıkar. Yapılan denemelerde kafeinin fiziksel bağımlılık oluşturabildiği tespit edilmiştir. Bu durumda kafeinin kesilmesi, çevreye ilginin azalması, huzursuzluk, baş ağrısı, zihinsel konsantrasyonun azalması ve kaygı bozukluğu gibi etkilere neden olmuştur.

Devamı 2. sayfada…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir