Nicolas Anelka’nın Beslenme Programı

Fenerbahçe taraftarının yakından tanıdığı Fransız yıldız Nicolas Anelka’dan beslenme ve antrenman programı tüm futbolcuların işine yarayacak gibi gözüküyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Fenerbahçe taraftarının yakından tanıdığı Fransız yıldız Nicolas Anelka,  attığı deparlarla, şaşırtıcı çalımlarıyla ve hiç gülmeyen yüzüyle neredeyse bütün futbolseverlerin büyük bir hayranlığını kazandı. Chelsea’deki antrenman ve beslenme programını futbolla yakından ilgienenler için paylaştı.  Beslenme alışkanlıklarından, idman maçlarına kadar her şeyi ortaya serdi.

1- Futbolcu Beslenmesi Nasıl Olmalı

Anelka ve Kahvaltı

Nicolas Anelka, kahvaltının sporcular için çok önemli bir öğün olduğunu ama kendisinin bu konuda kötü bir örnek olduğunu belirterek söze giriyor. “Maalesef benim için diğer öğünlerden çok bir farkı yok. Kendimi kahvaltı konusunda çok eğitmeye çalıştım ancak kötü bir öğrenciyim.” Menajeri ve teknik ekibinin uyarılarına rağmen sabahları ne buluyorsa yiyen Anelka, “Antrenman öncesi kendimi hür hissediyorum, bu yüzden boğazımı durduramıyorum” diyor.

Anelka ve Öğlen yemeği

“Chelsea takımının sosyal tesisleri sayesinde lezzetli yemekler yiyebiliyorum. Makarna, ızgara tavuk, biftek ve sebze günlük olarak bize sunuluyor. Kafeterya yöneticileri yemek stoklarını sıkça kontrol ettikleri için, ne yediğimiz hemen monitörlere yansıtılıyor. Ama akşam yemeğinde ve sabah kahvaltısında yediklerimiz yanımıza kâr olarak kalıyor” diyor. Takımda herkesin beslenme konusunda bilinçli olduğundan bahseden Anelka, “Bakmayın böyle anlattığıma, maç günü herkes çok sağlıklı yemekler yiyor” diyor.

Anelka ve Akşam yemeği

“Elbette her aksam McDonalds’a gitmiyorum fakat canım çekerse, affetmem.” Yedikten sonra kendisini kötü hissedip hissetmediğini sorduğumuzda şu şekilde yanıt veriyor: “Kendimi suçlu hissetmiyorum çünkü hiçbir zaman üzerime ağırlık çökmüyor. Belki bünyesel bir avantaj, belki de değil ama yukarıda belirttiğim gibi, diğer gün maçımız varsa, brokoli ve karbonhidrat yiyip yatarım.”

2- Futbolcu Egzersiz Programı

Isınma Hareketleri


Kapı açma

Tempolu ve yavaş koşmanın temel bir ısınma hareketi olduğunu kuşkusuz herkes bilir. Ancak Anelka düz koşunun ısınmaya yetmediğini söylüyor. “Antrenman sahasının etrafında iki tur bacaklarımızı diz çevresinde dışa doğru döndürerek idmana güzel bir başlangıç yaparız.” Nico, bu hareketi her bacak için 10 tekrar uygulamamız gerektiğini belirtiyor.

Kapı kapama

Yine aynı egzersiz fakat bu sefer dizinizi dışarıdan içeri doğru döndürüyorsunuz. “Dinamik esneme hareketleri olarak da adlandırılan bu egzersizler sayesinde hızınızı artırabilirsiniz” diyor forvet oyuncusu ve ekliyor: “Depara kalktıktan kısa bir süre sonra ‘kapı açma’ ve ‘kapı kapama’ hareketlerini uygulayın, soğumadan önce yaparsanız etkili olur.”

Spor salonu

Shoulder (Omuz) press

Makinenin kollarını tutarken kolunuzu dirseğinizi bükerek başınızın arkasına, omzunuzun üzerine getirin, daha sonra kolunuzu dirseğinizi düzelterek başın yanında yukarı doğru kaldırın. Üçe kadar sayıp tekrar yavaşça indirin. “Harekete düşük ağırlıklarla başlayın ve zaman içinde 10 tekrar, 3 sete çıkın ve ağırlıkları zaman içinde göreceli olarak arttırın” diyor Anelka.

Bench press

Toplamda 12 kiloluk bir barla çalışıyorum çünkü göğsümün büyümesini istemiyorum. Dayanıklılık sürecimi uzatmak amacıyla yaptığım bu hareket, rakip defansı omuz omuza kaldığımız pozisyonlarda devirmeme yarıyor.”

Sağlık topuyla press-up

Kaval kemiklerinize yerleştirdiğiniz sağlıka ştnav çekme pozisyonum geçin. Kollarınızı omuz genişliğinde tutarak yava; bir tempoda şınav çekmeye başlayın. Isındıktan kısa i r süre sonra hareketi hızlandırın ve yapabildiğiniz kadar yapın.

3- Yapılması Gereken Toplu Hareketler

Hız merdiveni

Kıvraklık yeteneğini üst seviyeye çıkarmak için Anelka, bu egzersizi şiddetle öneriyor. “Dar alanda atik olup rakip defansı hallaç pamuğu gibi atmak için beynimi ve ayaklarımı hazırlamalıyım.’ Resimde nasıl yapılacağını gördüğünüz bu hareket mahalle arasında “sek sek” diye de tabir ediliyor ve çok etkili.

Kafa tenisi

Futbolcuların idmanlarda sıkça oynadığı ayak tenisini kafayla oynuyorsunuz. Kafa topları için ideal çalışma.

Plase çalışması

Sponsorlu Bağlantılar

Vuruşlar, genel anlamda oyunsal yapıyı belirleyen işlevsellikleri ile futbolun temel” ve “teknik” olumlu yapılanmalarıdır. En etkili vuruş olarak sayılan plaseyi Anelka şöyle değerlendiriyor: “Topa vururken ayak içinizle tamamen topu hissedin, her ne kadar profesyonel olsam da, plase çalışması yapmadan bir idmanı bitirmem.

4- Son Olarak Antrenman Maçı

Yarı sahada yapılan maç

“Yarı sahada yapılan maçların her zaman çok iyi bir antrenman yöntemi olduğuna İnanırım. Dar alanda atılar çalımların ve pas trafiğinin hızlı bir şekilde olması, futbolcunun kendine olan güvenini arttırır. Premier Lig’de oynanan maçlarda futbolcular sahaya kolektif bir şekilde yayıldıkları için çok hızlı hareket etmek zorundasınızdır. Chelsea’nin antrenman maçları bile kıran kırana geçer, gözünüzü kırpmaya vakit bulamazsınız.

Kaynak: FHM