Futbolcuların Kullanması Gereken Vitaminler ve Vitamin Kaynakları

Sponsorlu Bağlantılar

Futbolcular İçin Vitamin Desteği

Futbolcular antrenmanlarda ve futbol maçlarında inanılmaz düzeylerde enerji ve kalori harcarlar.Bu harcanan enerjileri tekrar geri kazanmak zorundadırlar.Devamlılığın olması ve yüksek performans sergilenmesi açısından bu çok önemli bir noktadır ve bütün futbolcuların buna dikkat etmesi gerekir.

Profesyonel futbol kulüplerinde bu işlere bakan sağlık ekipleri ve doktorlar bulunmaktadır.Fakat amatör kulüplerde bu pek mümkün değildir.Bu yüzden beslenmeniz ve enerjinizi tekrar geri kazanmanızın sorumluluğu kendinize aittir.Eğer ilerlide büyük bir futbolcu hayali kuruyorsanız beslenmenize ve aldığınız vitaminlere dikkat etmek zorundasınız.Bir futbolcunun kullanabileceği en ideal destek vitaminleri ve bu vitaminlerin kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte Vitaminler ve Kaynakları

Potasyum ve Kaynaklar

Temel sıvıların vücutta dolaşımını düzenleyen ve kasların büzülmesini sağlayan önemli bir elektrolit, Potasyum eksikliği enerji kaybına sebep olur. Bilim Uluslararası Spor İlaçları gazetesine göre potasyum, vücudun sıvı muhafaza etmesini sağlar. Böylece kramp girmeden 90 dakika koşabilirsiniz.

Kaynaklar: 
Ton balığı, muz, elma suyu.

Sodyum ve Kaynaklar

Maç öncesi beslenmelerde alınması gereken bir başka önemli elektrolit. Bilim Tazmanya Üniversitesi’nin araştırmasına göre sodyum, kısa süreli performansları artırıyormuş. Avrupa Besin Meclisi, sodyumun sıvı ve tuz kaybının giderilmesine yardımcı olduğunu belirtmiş.

Kaynaklar: Pastırma, brokoli, somon, domates suyu.

Kalsiyum ve Kaynaklar

Özellikle kemiklerin güçlenmesini sağlaması açısından kalsiyum çok önemli bir elektrolittir. Bilim truestarhealth.com sitesine göre kalsiyum, kasların büzülmesi için gerekliymiş. Bu sayede oyuncular maçlarda omuz omuza mücadelelerde ayakta kalmayı başarabilirmiş.

Kaynaklar: Süt ürünleri, uşkun, portakal suyu.

Çinko ve Kaynaklar

Bu mineral gücünüzü artırır ve bacaklarınızın uzun süre boyunca durmadan çalışmasını sağlar. Bilim Amerika Tarım Şubesi’ne göre çinko, alyuvarların vücuttan karbondioksit atımına yardım etmesini sağlıyormuş. Bu sayede kas hücreleri daha çok enerji üretir Kaynaklar Sığır eti, tahıl ürünleri, pirinç. Damarlarınızda ne kadar çok demir bulunursa o kadar iyi nefes alırsınız ve bu da size 90 dakika boyunca yetecek enerji verir. Bilim Kan hücrelerinin vücutta oksijen taşıması için gerekli bir maddedir. Doktor Mauro Di Pasquale: “Oksijen kullanımı bir sporcu için çok önemlidir.”

Kaynaklar: Sığır eti, sardalya, kırmızı şarap.

D Vitamini ve Kaynaklar

Vücuttaki D vitamininin yüksek olması futbolcunun daha az sakatlanması anlamına gelir. Bilim Wyoming Üniversitesi’nin araştırmasına göre daha az miktarda D vitaminine sahip atletler daha az sıçrayabiliyormuş. Bu da kasların yeterli güce sahip olmadığı anlamına geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynaklar: Güneş ışığı, karaciğer, mantar, süt.

Magnezyum ve Kaynaklar

Amerikan Spor Sağlığı Akademisi’nden Andrew Hamilton’ın “Minerallerin Sindirella’sı” dediği magnezyum, değeri bilinmeyen bir vitamindir. Bilim Laktat üretimini minimum seviyede tutar ve bacaklarınızın ağrımasını engeller. Beynin ihtiyacı olan glikoz oranını ve metabolizmayı artırır.

Kaynaklar: Balkabağı tohumu, fındık, ıspanak.

Tiyamin, riboflavin ve niasin

Tiyamin, riboflavin ve niasin, proteinleri ve karbonhidratları enerjiye dönüştürebilen maddelerdir. Bilim Oregon Eyalet Üniversitesi’ne göre B vitamini
eksikliği performans düşüklüğüne ve kas sakatlıklarının geç düzelmesine sebep oluyormuş.

Kaynaklar: Ton balığı, sığır eti, ciğer, hindi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    ömer çakmak
    22 Kasım 2014 - 23:04

    selam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir