Kalori

Enerji birimi olarak bilinen ve simgesi (cal) kalori, bir maddeye eklenen ısı miktarını belirler.Kalori konusunda bilmediklerinizi ve öğrenmek istediklerinizi ünlü beslenme uzmanı Sue Gilbert ‘ e sorduk.İşte onun bilgileriyle Kalori…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çoğumuz için kalori korku vericidir ve onlar olmadan yapamayacağımızı düşünürüz. Değişik vücutlar değişik oranlarda kaloriye ihtiyaç duyarlar. Alşağı yukarı alınan miktarlar aynıdır. Ne kadar kalorinin ihtiyaç duyulduğunu gösteren 3 alan vardır. Bunlar; bazal metabolizmik hız, aktivite seviyesi ve sindirim ile emilmedir. Günlük olarak ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğumuzu saptamak için bu basit yöntemi izleyebilirsiniz.

Bazal Metabolik Hızınız

Bu vücudun istem dışı fonksiyonlarının gerçekleşmesini sağlayan enerjidir. Aşağı yukarı Kalorinin %60’ı nefes alma,vücut ısısını sabit tutma,hormon üretimi ve kalp atışının devamı için harcanır. Bu ihtiyaçlar için 4,5 kg başına 10 kalori harcanır. Örneğin kilosu 54 olan bir kadın 10×54=540 kaloriyi sırf vücudunun bu ihtiyaçlarını karşılamak için kullanır. Unutulmamalıdır ki BMH’yi birçok faktör etkileyebilir. Gelişim çağından sonraki her on yılda (aşağı yukarı 20 yaşında) %2 lik bir düşüş olacaktır. Örneğin 30 yaşındaki bir insanın 540 –(%2×540)=529,2’dır.

Genelde irsi olan vücut yapınız, başka bir faktördür. Uzun,ince tipler daha çok kalori yakarlar çünkü daha büyük bir vücut alanına sahiptirler ve vücut ısısını korumak için daha çok kalori harcarlar. Kaslar da kalori yakar– uykuda bile, ve erkekler normalde kadınlardan daha çok kasa sahiptir dolayısıyla da daha çok kaloriye ihtiyaç duyarlar.

BMH’inizi etkileme yolları

  • Egzersiz: Egzersizinizin uzunluğuna ve şiddetine göre BMR nizi birkaç saat sonra bile yükseltebilirsiniz..
  • Diyet: Ağır diyetler BMR’inizi düşürür çünkü vücut kaloriyi rezerve eder. Bu hayatta kalma taktiğidir. Sağlıklı bir yaşam için iyi bir yöntem değildir.
  • Kas yoğunluğundaki artış:Kaslar daha çok kalori yakar,Yağsız olmanın en iyi yolu,yakabildiğin kadar kalori almaktır.
  • Kalori İhtiyacı : Aldığınız kalorinin %30’u burnunuzun kaşımaktan,maraton koşusuna kadar çeşitli fiziksel aktiviteler için yakıt görevi görür. Tabii ki maratonda %30 dan fazlasına ihtiyaç duyulacaktır.

Günlük ihtiyacınızı öğrenmek için BMH da ihtiyacınız olan kalori ile aktivite seviyenize uyan yüzdeyi çarpın. Eğer genelde oturuyorsanız %20 ile, hafif hareketliyseniz %30’la (yürüyüş,yemek pişirmek vb gibi), ağır ev işleri yapıyor ve az oturuyorsanız %40’la,spor ve ağır işler yapıyorsanız %50 ile çarpın.

Devamı 2. Sayfada…