Hamileliğin İlk Üç Ayına Dikkat!

Sponsorlu Bağlantılar

Hamileliğin ilk üç ayında saç boyası kullanmayın

Anne adaylarının hamilelik sürecinde özellikle merak ettikleri konulardan biri de saç boyatmanın bebeğe her hangi bir zararının olup olmadığıdır. Zira annenin yapacağı en ufak bir yanlış bebeğin sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir. Uzmanlar hamilelik boyunca hiçbir kimyasal maddeye maruz kalınmamasının gerekliliğini vurgularken, bitkisel de olsa ilk üç ay saç boyası kullanılmamalı deniyor. Ayrıca yalnızca saç boyası değil; saç düzleştiricileri ve perma konusunda da uyarı yapılıyor.

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Gebelikte ilaç kullanımı” konulu anne adaylarını bilgilendirme amacı ile halka açık panel düzenlendi. Panelde gebelikte bebeğe ilaç geçme yolları, gebelikte ilaç kullanımının sınıflandırılması, gebelikte yanlış ilaç kullanımının zararları, hangi ilaç ne zaman kullanılmalı?” gibi konular ele alındı.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ümit Göktolga; gebelikte ilaç kullanılmamalı, ya da her ilaç kullanılabilir gibi genellemelerin yanlış olduğuna işaret etti. Göktolga, “Hekim kontrolünde, uygun dozda kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Gebeliğin her dönemi ilaç kullanımı açısından ayrı özelliklere sahiptir. Bunlar içerisinde ilk üç ay (1. Trimaster) en önemli olan dönemdir.” dedi.

DÜŞÜĞE NEDEN OLUR

Op. Dr. Ömer Lütfi Tapısız ise gebelikte ilaç kullanırken çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Özellikle gebeliğin ilk ayında ilaç kullanımında ya hep ya hiç kuralı geçerlidir. Yani bir aylık bir gebe ilaç kullandığında ya bebeğe hiçbir zarar vermez, ya da düşüğe neden olur. Türkiye’de gebelik sırasında ilaç kullanım oranı çok yüksektir. Gebelik sırasında reçeteli yada reçetesiz ilaç kullanma oranı yüzde 90’dır.” değerlendirmesi yaptı. İlaç kullanımında bebekte oluşabilecek anomaliler hakkında da bilgi veren Tapısız, oluşabilecek anomalilerin çocuğun hayatı boyunca taşıyacağı olağan dışı bedensel ve zihinsel gelişim bozukluklarına neden olabileceğine dikkat çekti.

Op. Dr. Şadıman Altınbaş anne adaylarının ağrı kesicileri kullanırken çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek, tüm ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçları almadan önce mutlaka doktora danışılması önerisinde bulundu. Ağrı kesici kullanma zorunluluğu durumunda parasetamol içerikli ilaçlar kullanmayı tavsiye eden Altınbaş “Gebelikte gerekli durumlarda antibiyotik kullanılabilir. Bu antibiyotikler ve dozları mutlaka doktor kontrolünde, önerilen sürede olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir