Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır? Bademcik Ameliyatı Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bademcik Ameliyatı Teknikleri

Bademcik ameliyatının nasıl yapıldığını ve bademcik ameliyatı yöntemlerinin neler olduğunu KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Enöz anlattı.

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Bademcik ameliyatında kullanılan birçok farklı teknik vardır. Örneğin yalnızca bistüri ve makas kullanılarak yapılan bademcik ameliyatının dışında rayofrekans tekniği ve en son kullanılmaya başlanan thermal welding tekniği ile yapılan bademcik ameliyatları da vardır. Daha öncede lazer teknikleri de bademcik ameliyatları için kullanılmaktaydı.

Bademcik ameliyatlarında kullanılan bu tekniklerin arasında ameliyat sonrası en az ağrıya neden olan ve hastanın bademcik dışı dokusunda en az ısı hasarına neden olan teknik thermal welding yöntemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

bademcik

Thermal welding ile bademcik ameliyatında ilk olarak hastanın damarlarının kanaması önlenir ve bademcik kapsülünden ayrılarak çıkarılır. Thermal welding yöntemi, ağrısız bademcik ameliyatı yöntemi ya da kansız bıçaksız bademcik ameliyatı yöntemi olarak da bilinir.

Özellikle çocuklarda bademcik ameliyatı için uygun yaş, eski kaynaklarda 3 yaş olarak belirlenmişti. Ancak; gelişen teknoloji ile beraber 3 yaş altı çocuklarda da bademcik ameliyatı uygulanabilmektedir.Gelişen teknoloji ile birlikte bademcik ameliyatı olmak için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir