Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda  Ve Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım

KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Enöz tarafından bademcik ameliyatı sonrası yapılması gerekenler ve bakım şekli detaylı olarak anlatıldı.

Bademcik ameliyatları sonrası iyileşmeyi artıracak en önemli faktör, hastanın sıvı gıda tüketmesi ve bol bol su içmesidir.Bademcik ameliyatı sonrasındaki ilk dört saat herhangi bir gıda tüketilmesi önerilmez.Ameliyat sonrasında soğuk bir dondurma, süt ürünleri veya yoğurt öneririz.

Arkasından da ailelere genellikle şu cümleleri kullanırız;Sert gıda tüketmesin, bol sıvı gıda tüketsin ve su içsin deriz. Özellikle bademcik ameliyatından sonra genellikle üçüncü günden sonra başlayan ve beş altı gün devam eden kulağa vuran boğaz ağrıları görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genelde hastalara gece kalkıp su içilmesi önerilir.Bunun dışında boğaz bölgesinin nemlenmesi için sakız çiğnetilebilir.

bademcik

Bazı kaynaklarda özellikle üçüncü günden sonra akşam yattığı oda da soğuk buhar makinasının çalıştırılmasının faydalı olabileceği bildirilmiştir.Bununla birlikte özel bir ilaç yoktur.

Genellikle altı yaş altı bademcik ameliyatı olan çocuklara antiseptik içerikli sprey vermeyiz.Bademcik ameliyatı olan altı yaşından büyük çocuklara antiseptik içerikli spreyler verilebilir.

Genellikle ağrı kesiciler önerilmektedir.antibiyotikler rutin kullanımda değildir.Ancak belirli durumlarda doktorun uygun görmesi durumunda antibiyotiklerde tedaviye eklenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir