Benler vücudun özellikle yüz bölgesinde oluşan ve estetik açıdan pek de hoş olmayan bir görünüme yol açan bir cilt rahatsızlığıdır. Son zamanlarda kullanımı artan lazerle ben tedavisi yöntemi ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulmak mümkün.

Lazerle Ben Tedavisi

Laser zararlı ışınlardan arındırılmış renkli alanlarda yüksek ısı enerjisine dönüşen bir ışık türüdür.Renge dayalı bir tedavi yöntemi olduğundan sadece ciltten daha koyu renkteki benlerin tedavisinde kullanılabilir.

Koyu renkli benler ya melanin denilen kahverengi pigmentle oluşmuştur veya damar beni şeklindedir ve kırmızı renklidir.Renkli alanın ışıkla gelen ısıyı daha fazla tutması sonucunda ısınır.Melanin pigmenti içeren kahverengi benler laser uygulandığında  dokuda hasar oluşturacak düzeye kadar yükselir doku bir anlamda pişer ve altındaki canlı dokudan sınırlanarak ayrılır.Günler içerisinde ayrılan bu tabaka benin küçülmesini veya kaybolmasını sağlar.

Kırmızı renkli benler biraz daha farklıdır;beni oluşturan damarın içindeki kan hücreleri ısınarak damar yumağının tıkanmasını ve her uygulamada biraz küçülerek tekrarlanan seanslarla kaybolmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benin rengi ciltle aynı renkteyse laser uygulamak anlamlı değildir sonuç alınamaz veya çok uzun sürer.

Benlerin lazerle tedavisinde insanları tedirgin eden en önemli soru lazer beni kanserleştirirmi sorusudur.Bu ön yargının hiçbir bilimsel değeri yoktur benin tedavi edilmesi gelecektede benin kanserleşme riskini kaldırmaktadır.