Epilepsi Hastaları Kesin Çözüm: En Etkili Tedavi Yöntemi Cerrahi Müdahale

Sponsorlu Bağlantılar

Epilepsi İçin Yeni Çözüm

Epilepsi hastaları için yeni bir tedavi yöntemi daha umut olacak. Sık sık nöbet geçiren epilepsi hastaları ilaç kullanmalarına rağmen bu durumdan kurtulamayabiliyor. Ancak geliştirilen yeni bir yöntem sayesinde bu nöbet durumundan %90 oranından kurtulmak mümkün.

Epilepsi hastalarının beyinlerindeki sorunlu bölge cerrahi müdahale ile alınıyor ve epilepsi nöbetlerinde kurtulmuş olunuyor.

İstanbul Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Erdoğan, bu yeni yöntem hakkında detaylı bilgiler verdi ve “İlaçların etki oranı yüzde 70. İlaca dirençli hastalar, cerrahi tedavi ile müdahaleye alınmaktadır” dedi.

Bütün yöntemler arasında en etkili yöntemin bu olduğunu belirten Prof. Dr. Ersin Erdoğan, sorunlu bölgenin cerrahi müdahale alınmasının ardından epilepsi hastalarının nöbet geçirme riski %90 azalıyor dedi.

epilepsi sara

Sorunlu Bölgenin Alınması Kesin Çözüm

“Epilepsi, beynin normal aktivitesinin sinir hücrelerinde aşırı, ani elektriksel boşalması ile bozulması sonucu ortaya çıkan nörolojik bir hastalık. Toplumda her yüz kişiden biri, bir veya birden fazla sayıda epilepsi nöbeti geçirir. Türkiye’de yaklaşık 700 bin epilepsi hastası var. Her yıl ise 30 bin civarında yeni epilepsi hastası ilave olur. Nöbetler, kol ya da bacaklarda kasılma, şuur kaybı ile kendini gösterir. Küçük nöbetlerde ise hasta 5-20 saniye bir yere dalarak bakabilir ya da bir kolunda hareket tarzında aksama olabilir ama şuurunu kaybetmez. Nöbet süresi 1 ya da 3 dakika sürüyor ancak büyük nöbetlerde kişinin uyanması belli bir süre alıyor. Nöbetlerin sıklığı değişir. Kimi hasta yılda bir, kimi hasta ise günde 50 kez nöbet geçirebilir. Haftada üçten fazla nöbet geçiren hastalara uygulanan bir yöntem var. Hastanın nöbetlerini inceliyor ve sorunun beynin neresinden kaynaklandığını belirliyoruz. Diğer tetkiklerin ardından cerrahi müdahale uygulanıyor. Tüm yöntemler içinde kesin çözüm, sorunlu bölgenin çıkarılması ile mümkün oluyor. Bu durumda, hastanın bir daha nöbet geçirme riski yüzde 90 oranında azalıyor.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir