Epilepsi (Sara) Nöbetleri Nasıl Olur ve Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Epilepsi Nöbetleri

Epilepsi halk arasındaki adıyla sara , beyindeki sinir sisteminin hücrelerinin beklemedik birden elektriksel boşalma sonucu olarak nöbetler halinde meydana gelen bu olay kronik bir bozukluktur. Bu olay belirli aralıklarla, birden fazla olursa tekrarlanırsa bu olay o kişide epilepsi (sara) dir diyebiliriz. Nöbetler aniden başlayıp, sona erer.Bu nöbet anında vücutta kasılmalara hatta bilinç bozukluklarına bile yol açabilir.

Bazı kişilerde nöbet sırasında kişi yere düşebilir, ağzından köpük gelebilir.Böyle insanlar yaşamımızda vardır, karışılabiliriz. Toplumda epilepsi(sara) hastalarına genellikle kötü gözle bakılmaktadır. Halbuki dünyada yaklaşık 40 milyon kişi, ülkemizde ise 700 bin civarında insan vardır. Demek ki günlük yaşamımızda bu kadar kişi epilepsi rahatsızlığı var, peki bunca insanda epilepsi nöbetlerinin geçirmesinin nedenleri neymiş, öğrenelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Epileptik nöbet veya atağı, “Yaygın beyin hücrelerinin anormal ve aşırı aktivitesi sonucu ortaya çıkan geçici klinik olaylar” olarak tanımlayan Nöroloji Uzmanı Dr. Özgül Esen Öre, her yaş grubunda görülebilen epilepsinin en çok yaşlılarda ve çocuklarda ortaya çıktığını belirtti. Öre, hastalığın mekanizmasını şöyle anlattı:”Epileptik nöbetler ya da ataklar genellikle kısa sürelidir, beynin etkilenen bölgesine göre farklı şekilde görülür. Epilepsi, tekrarlayan nöbetler hastalığıdır. Nöbet geçiren her insan epilepsi hastası değildir. Epilepsi tanısı, tekrarlayan 2 ya da daha fazla nöbet hikâyesi olan hastada nöroloji uzmanı tarafından yapılan çeşitli araştırma ve tetkikler sonrasında konulabilir. Epilepsi hastalığı dünyada yüzde 1 oranında görülmektedir. Kadın ve erkeklerde görülme oranı eşittir. Epilepsi nöbetleri her yaşta görülebilir fakat sıklıkla çocuklar ve yaşlılar etkilenir.”

Epilepsi Nöbet Türleri

Epilepsi nöbetlerinin değişik türleri mevcut. Hastalıkta 40’ın üzerinde nöbet tipi tanımlandığını söyleyen Dr. Öre, “Buna rağmen herkesin geçirdiği nöbet kendine özgü bazı farklılıklar gösterebilir. Bu durum bazı hastalarda epilepsi tanısının konulmasını güçleştirir, tanı konması uzun yıllar alabilir. Gelişen tanı yöntemleri sayesinde epilepsi tanısı daha kolay ve doğru konulabilmektedir. Epilepsi nöbetleri; “parsiyel” (beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler) ve “jeneralize” (beyinde yaygın olarak başlayanlar) olarak iki çeşittir. Ne tür nöbet olduğunun bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu hangi epilepsi ilacının daha etkili olacağı konusunda yol göstericidir” dedi.

Epilepsi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

“Epilepsi nöbetleri hayatın herhangi bir döneminde başlayabilir. Epilepsi hastalarının dörtte üçünde 20 yaşından önce, özellikle de ilk üç yaş içinde ve ergenlik çağına yakın zamanlarda görülür. Epilepsi kalıtsal bir hastalık değildir. Epilepsi hastalığı anne-babadan çocuğa geçmez fakat bazı ailelerde epilepsi gelişme eğilimi daha fazladır” diyen Öre, epilepsi oluşumu için ayrıca bunu tetikleyecek bir takım dış faktörlerin de bulunması gerektiğini söyledi.

Epilepsi Nöbetlerinin Nedenleri

Olguların yarısından fazlasında bir neden saptanmadığını vurgulayan Dr. Öre, diğer bilinen nedenler ise şöyle özetledi:

 •  Doğum öncesi veya sonrasındaki enfeksiyonlar, doğum travmaları, beynin oksijensiz kalması,
 •  Santral sinir sistemi enfeksiyonları,
 •  Kazalar,
 •  Beyin tümörleri,
 •  Beyin kanaması veya damar tıkanıklığı (serebrovasküler hastalıklar)
 •  Aşırı alkol tüketimi
 •  Uykusuzluk
 •  Enfeksiyon, yüksek ateş,
 •  Yoğun stres,
 •  Uzun süreli bilgisayar oyunları ve parlak ışıklara maruz kalmak.

Epilepsi tanısı konurken hasta ve yakınlarının verdiği bilgiler çok önemli. Bazı durumlarda tek başına nöbet öyküsü ile teşhis konulabiliyor. Ayrıca kısa süreli EEG (elektroensefalografi), uyku EEG’si, kraniyal görüntülemeler ve kan tahlili ayırıcı tanı yapmak açısından gerekli oluyor.

Tedavi İçin İlaç Kullanımı Önemli

Epilepsi tedavisinde en önemli nokta, nöbetleri durdurmak için seçilen ilaçların düzenli ve dikkatli kullanımı. Her beş hastanın dördünde, uygun ilaç seçilip yeterli dozda kullanıldığında nöbetlerin durduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Özgül Esen Öre, tedavi sürecine ilişkin de şu bilgileri verdi:

Genellikle tek bir epilepsi ilacı ile tedaviye başlanır. Doz yavaş yavaş artırılır. Eğer ilaç yetersiz kalırsa ikinci bir ilaç tedaviye eklenir veya ilaç değiştirilebilir. Her anti epileptik ilacın etki mekanizması farklı olduğundan hastanın nöbet tipine uygun olarak ilaç seçilir. Düşük dozla başlanarak yavaş yavaş artırılır. Bu arada ilacın kan düzeyi, belirli aralıklarla da yan etkilerini izlemek için kan tahlilleri incelenir. Bu dönemde hastanın doktoru ile sıkı irtibatta olması gerekir. İlaca bağlı en sık yan etkiler uyku hali, baş dönmesi ve dengesizliktir. Birkaç hafta içinde bu etkiler kaybolur. Epilepsi bazı tipleri dışında süreğen bir hastalıktır. Ömür boyu ilaç tedavisi gerekli olabilir. Bu nedenle hastanın mutlaka bir nöroloji uzmanı tarafından düzenli olarak takibi önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  Mustafa Özcan
  20 Mart 2016 - 13:15

  Bende 22 yıldan beri epilepsi hastalığı var.16 yıldan beri ise epdantoin 100 ve nootropil cr 200 isimli iki çeşit ilaç kullanıyorum.İlaca başladığımdan beri hiç nöbet geçirmedim.Cinsel hayatımda peniste sertleşme sorunu olur mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir