Genital Bölgelerde Çıkan Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Genital Bölgedeki Siğillerin Tedavisi

Genital bölgede çıkan siğillerin tedavisinden önce siğilleri oluşturan virüsün tipini tayin etmek daha önemli ve gereklidir.

Çünkü genital bölgede meydan gelen siğillerin %90 çoğunlukla iyi huylu virüs tipleri meydan getirse bile %10 oranında kansere dönüşen yada rahim  ağzı kanseri dediğimiz kanser yapan insan papilloma virüsleride genital siğille  sebep verebiliyor.

Özellikle genital siğilleri olan kişilerin mutlaka  en yakın özellikle erkekteyse bir  deri ve zührevi hastalıkları uzmanlığına, kadındaysa bir kadın doğum uzmanına başvurulmasında fayda vardır. Genital siğil olan bir hasta geldiğinde karşımıza öncellikle siğilin rengi, şekli, yapısı ve büyüklüğü gibi birçok kriterlere dikkat ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer kansere dönüşebilecek yahutta kanser yapabilecek bir tipten  şüphelendiğimiz zaman öncelikle hastaya bir biyopsi  yaparak virüsün tipini tayin ederiz.

siğil

Virüsün tipini tayin ettikten sonra hastaya tipe göre bir tedavi şekli uygularız. Genital bölgede ki siğilleri tabi ki kapalı bir bölgede olduğu için de çoğunlukta cinsel bir hayatı etkilediğinden dolayıda tedavi şeçeneğini tercih ederken hastaya çok rahatsızlık vermeyen hastayı sosyal yaşantıdan uzaklaştırmayan bir tedavi seçmekte fayda vardır.Bu açıdan da  elimizden birçok silahlarımız var.

Özellikle yapma bir takım  asitli ilaçlar, veya da eczanelerde bulunabilecek asitli yada asit benzerli siğili yok edebilecek ilaçlar kullanılabiliyor.

Yahutta oradaki lokalize deri bağışıklığını güçlendirebilecek  ve bu sayede oradaki virüsünü de yok edebilecek  bir takım ilaçlar vardır,ya da çok bilinen elektrokoter dediğimiz yakma koter ile siğilleri yakarak yok edebiliyoruz.

Kriyoterapi dediğimiz soğukla dondurma şeçeneğimiz var burada çeşitli gazlar var elimizde o gazları sıkarak deriyi soğuturuz.Çoğunluklada -% 96 dereceye ayarlayarak soğutarak orda ki siğili yok ederiz.Yahut bunlarda çok işe yaramazsa bir takım bağışıklık sistemini güçlendiren iğnelerimiz var.Ya da bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil çay ekstresi gibi maddeler içeren ürünler var  onları tercih edebiliyoruz.

Tabi burada önemli olan hastanın durumuna hastanın siğilinin şekline tipine göre doktor bu tedavinin şekline beraber karar vereceklerdir.Bazende sadece de ofis ortamında tedavi edilmeyip çok yaygın vakalar da bazı durumlarda genel anestezide yardım ister ve hastayı uyutarak ameliyathane ortamında siğiller tek tek temizlenir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Zekayi Kutlubay

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir