Hemoroid (Basur) Oluşumunu Engelleme ve Tekrarlamasını Önlemek İçin Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoroid (Basur) Kokrusu

Hemoroid yada halk arasında bilinen ismi ile basur hastalığı herkesin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Ailenizde yada çevrenizde hemoroid sorunu bulunan birine rastlamak artık çok kolay. Oldukça yaygınlaşan bu sorun için çok dikkatli olmak gerekiyor.

Hemoroid yani basur hastalığı masa başında çalışanları, tuvalette uzun zaman geçirenleri ve sık sık kabızlık problemi yaşayanları tehdit etmektedir. Hemoroid günümüzde her 10 kişiden 8’inde görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sezai Leventoğlu tarafından yapılan açıklamada; “Hemoroid denildiğinde sıklıkla iç hemoroidlerden bahsedilir. En temel anlamıyla hemoroid, makatta normal insan anatomisinde de mevcut damardan zengin yastıkçıkların dışa doğru sarkmaları, şişmeleri ve kanamaları ile ele gelen memeler, şişliklerin ortaya çıkması olarak tanımlanır. ”

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sezai Leventoğlu basur sorunu hakkında detaylı bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

sağlık sigortası

Hemoroid (Basur) Karşı Öneriler

Hemoroid oluşmasına engellemek ya da tekrarlamasını önlemek için Dr. Leventoğlu yapılması gerekenleri ve önerileri sıraladı:

  •  Sağlıklı beslenin ve öğün atlamayın.
  •  Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin, dışkınızı yumuşatın ve zarar vermeden çıkmasını sağlayın.
  •  Acılı, baharatlı gıdalar, domates ve turşu tüketiminden uzak durun.
  •  Günde bir kez sabahları dışkılama, tam boşaltma yapmaya çalışın. Mümkünse kahvaltıdan yarım saat sonra tuvalete gidip ihtiyacınızı ıkınmadan giderin ve 5 dakikadan fazla tuvalette kalmamaya dikkat edin.
  •  Tuvalet sonrası makat ağzına sıcak duş uygulaması da bu bölgedeki şişliklerdeki, memelerdeki ödemin azalmasına neden olacak hastanın şikayetlerini azaltacaktır.
  •  Spor, özellikle karın ve pelvik kaslarını çalıştıran pilates yapın. Halter, ağırlık kaldırma, bisiklet binme, spinning gibi sporlar sıkıntınızı arttırabileceği için dikkatli olun.
  •  Uzun süreli oturarak ya da ayakta durarak çalışıyorsanız iki saatte bir 10 dakikalık bir mola ile dinlenin”.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir