Kış Aylarında Çocukların Yakalandığı Hastalıklar ve Korunma Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Kış Hastalıkları

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte bir çok hastalıkta kapımıza dayanır. Yetişkin insanlar bu hastalıklara karşı daha dayanıklı iken küçük çocuklar bu hastalıklara karşı daha korumasızdır. Kış aylarında artan virüs ve bakteriler yetişkinlerden çocuklara bulaşması ile de çocuklar büyük risk altında kalmaktadır.

Bu yüzden özellikle çocuklar için kış aylarından gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat ederek çocukları bu hastalıklara karşı korumak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Kışın çocukları tehdit eden hastalıkları ve bu hastalıklardan korunma yollarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmran Bari anlattı.

hasta çocuk

Zatürre

Zatürrenin etkeni olan streptococus pneumoniae aynı zamanda menenjit, orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve kana yayılan enfeksiyon gibi birçok hastalığa da yol açıyor. Bakteri solunum yolu ile bulaşıyor, daha çok kış ve ilkbaharın ilk aylarında ortaya çıkıyor. Yanlış ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle bakteride pek çok antibiyotiğe karşı direnç gelişmiş durumda. Bebekler yaşamlarının 2,4, 6 ve 12’nci aylarında yapılan aşı ile ağır zatürre enfeksiyonlarından büyük oranda korunabiliyor.

Grip

İnfluenza virüsleri hastaların öksürük ve aksırıkları ile havaya yayılan salgıların solunması yoluyla bulaşıyor. 1 ile 4 günlük kuluçka döneminden sonra hastalık ani başlayan ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas, vücut ağrısı, halsizlik, burun akıntısı ve öksürük belirtileri ile ortaya çıkıyor. Gribin hemen arkasından orta kulak enfeksiyonu, zatürre ve sinüzit gibi hastalıkların gelişme riski çok fazla. Grip virüsleri aralık ayından nisana kadarki dönemde salgınlara yol açıyor. Aşılama ile önemli oranda önlenebilen bir hastalık. Diğer aşılardan farklı olarak üçlü aşının içeriği her yıl yeniden olası salgın virüslerine göre düzenleniyor. 6 ay ve 2 yaş arası küçük süt çocuklarına grip aşısı yaptırabilirsiniz.

Rota virüs

Bu virüs, dünyada sosyo-ekonomik durumdan bağımsız olarak, 5 yaş altındaki çocuklarda ciddi ishalli hastalıkların en önemli nedenlerinden. Çocuklar 2-3 yaşlarına kadar virüs ile enfekte oluyor. Hastalık 3 ay ile 2 yaş arasında en ağır tabloda seyrediyor. Sıvı kayıplarına bağlı ölümler ve beslenme bozuklukları da daha çok bu dönem çocuklarında görülüyor. Ilıman iklimlerde rota virüs ishalleri kış aylarında daha fazla meydana geliyor. Rota virüsler bebek ve çocuklarda hastaneye yatırılmayı gerektiren ishal ataklarının yarısından sorumlu. Bilinen bir antiviral tedavisi yok. Bu nedenle etkin ve güvenilir aşılama şart. Bebekler için 3. ayı doldurmadan başlanabilecek etkin rota virüs aşıları bulunuyor.

Kızamık

Kızamık hastalığına yol açan virüs son derece bulaşıcı. Ilıman bölgelerde hastalık kış sonu ve ilkbahar başında daha fazla görülüyor. 10-12 günlük kuluçka döneminden sonra yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük ile başlıyor. Daha sonra gözlerde iltihaplanma ve döküntüler ile seyrediyor. Kızamık hastalığı küçük süt çocuklarında (6-12 ay) ve beslenme bozukluğu olan bebeklerde ağır tablolara yol açıyor. Kızamık komplikasyonları görülme sıklığına göre orta kulak enfeksiyonu, zatürre, ishal, körlük ve beyin dokusu enfeksiyonu şeklinde oluyor. Çok nadir de olsa kalıcı, düzelmeyen, tablosu giderek ağırlaşan beyin hasarına yol açabiliyor. Ancak bu hastalık kızamık geçirildikten yıllar sonra ortaya çıkabiliyor. Tüm bebeklerin 12’nci ayında kızamık aşısı ile mutlaka aşılanması gerekiyor.

Menenjit

Hastalığın etken heamiphilus influenza bakterisi. Bu bakteri aşının yaygın kullanılmaya başlanmasından önce özellikle 2 yaş altı çocuklarda çok ağır enfeksiyon tablolarına yol açıyordu. Başarılı aşılama programları ile hastalık görülme sıklığı % 99’dan fazla oranda azalmış durumda. Bebeklerin 2, 4, 6 ve 18’nci aylarda bu aşı ile aşılanması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir