Mantar Hastalığı Nasıl Anlaşılır? (Videolu Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Mantarın anlaşılması

Mantar özellikle kıvrımlı deri aralarına yerleşir. Örnek olarak ayar parmak arası, ayak tabanı, erkeklerde sık görülen kasık bölgesi vb.

Bu gibi bölgelerde genellikle net sınırlı bir kızarıklık görülür. Çok kaşıntılıdır ve parmak arasında ise sulantılı bir yapıya sahiptir. Ayak tabanında ise kuru deri görüntüsü olarak karşınıza çıkar. Tırnaklara yerleşen mantar ise şekil ve renk değişikliği yapar. Kalınlaşmış bir görüntüsü de vardır. Veya rengi sararmış, yeşillenmiş yada siyahlaşmış bir görüntüye sahip olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Mantar olup olmadığı yönünde ayırıcı tanıyı koymak için öncelikle bir hekime başvurmak gerekir. Hekimler genellikle klinik olarak emin değiller ise direk mantar incelemesi yaparlar. Microskop altında küçük kazıntı metaryallerin incelenmesi ve orada mantar elemanlarının görülmesi ile teşhis konabilir.

Ayrıca bkz: Mantar Tedavisi Nasıldır? (Video)

rp_Tirnak-Mantari-Tedavisi-Ilaci.jpg

Yine başka bir tanı yöntemi de mantar kültürüdür. Burada bir besi yerine alınan metaryel ekilir ve yaklaşık 3 hafta sonra bir üreme gözlenir ve mantar türü kesin bu şekilde tespit edilir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Gökler

Mantar hastalığı video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir