Hindi Yumurtasının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Hindi Yumurtasının Yapısı

Şekilleri oval olan hindi yumurtalarının ağırlığı 60-75 g  arasındadır. Yumurtanın genişliği 4-5 cm. kadardır. Renkleri kırmızımsı-sarıdır.  Kabuğu üzerinde lekeler bulunur. Kabuk mat görünümlüdür.

Hindi Yumurtasının Kimyasal Bileşimi

Hindi yumurtası yaklaşık 70-90 gr ağırlığında olan hindi yumurtası, beyaz, sarı,bazen çilli, çok parlak olmayan renklere sahiptir ve kısmen oval şeklindedir.

  • Kalori: 171 kkal
  • Protein :13.68 gr
  • Lipit: 11.88 gr
  • Karbonhidrat: 1.15 gr
  • Kül: 0.79 gr

hindi

Yumurtanın Besleyici Faydaları

Yumurta, anne sütünün haricinde insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini bulunduran tek besinimizdir. Yeni bir yaşamın özü olduğu düşünülecek olursa, besleyici değerinin yüksek olması hiç de şaşırtıcı değildir.

Yumurta düşük enerji içeriğine karşın (büyük boy yumurta=75 kkal), birçok esansiyel besin öğesini yüksek oranda bulundurması nedeniyle “besleyici değeri yüksek” besin olarak tanımlanmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmede, özellikle mental ve fiziki yönden hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerilmektedir. Bu nedenle çocuk beslenmesinde örnek protein kaynağı olan yumurtaya gereken önem verilmelidir.

Yumurta tüm besinler içerisinde en kaliteli proteine sahiptir. Çünkü yumurta proteini insan vücudunda sentezlenemeyen ve kesinlikle besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “esansiyel amino asitleri” yeterli ve dengeli miktarlarda bulunmaktadır.

Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılmakta ve vücut proteinlerine dönüşebilmektedir. Hatta bu özelliğinden dolayı, diğer besinlerin protein kalitesinin hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Yumurta proteininin biyolojik değeri yani proteinden elde edilen fayda % 93,7 iken bu değer sütte % 84,5, balıkta % 76, sığır etinde % 74. 3′dür.

Yumurtanın Morfolojik Yapısı

Morfolojik bakımdan bir yumurta dıştan içe doğru başlıca

  • Yumurta kabuğu
  • Yumurta akı
  • Yumurta sarısı olarak üç ana bölüme ayrılır.

Yumurta Kabuğunun Yapısı

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurta kabuğunun rengi ait olduğu hayvana göre farklılık gösterir. Bazı tavuk ırklarının esmer olan kabuk rengi porfirinden ileri gelir. Yumurtanın kabuk rengi ile bileşimi arasında bir ilgi yoktur.

Yumurta Kabuğunun Kimyasal Bileşimi

Yumurta kabuğunun kimyasal bileşimi
Unsur Miktar (%)
Kalsiyum Karbonat 93,7
Magnezyum Karbonat 1,0
Kalsiyum Fosfat 1,0
Organik Maddeler 3,3
Su 0,1

Yumurtanın büyüklüğüne göre % 7. 8-13. 6’sını yumurta kabuğu oluşturur. Kabuk mineral ve organik maddeler ile sudan ibaret olup % 3-4 oranında bir protein ağı ve % 95-96 oranında birikerek yerleşmiş anorganik tuzlardan oluşmuştur.

Yumurta Akının Yapısı

Bütün yumurtanın % 66-70′ini oluşturan yumurta akı ortalama % 88 su ve % 12 (% 9-15) oranında kuru maddeden oluşur. Yumurta akının kaba kimyasal bileşimi Tabloda gösterilmiştir.

Yumurta Akının Kimyasal  Bileşimi

Yumurta akının kaba kimyasal  bileşimi
Unsur Miktar(%)
Su 88
Protein 11
Yağ 0. 2
Karbonhidrat eseri
Kül 0. 8

Yumurta akı tam bir yumurtada; yumurta sarısına yapışık şalaziferöz tabaka, iç seyreltik tabaka ,koyu kıvamlı tabaka ve dış ince tabaka olmak üzere dört bölümden oluşmuştur. Yumurta akının dörtte üçü kalın ve dış ince tabakalardan oluşmaktadır.

Yumurta Sarısının Yapısı

Yumurta sarısı hem miktar bakımından hemde kimyasal bileşimi açısından yumurta akından çok farklıdır. Yumurta sarısı % 48. 7 su,% 32. 6 yağ,% 16. 6 protein,% 1 karbonhidrat ve % 1. 1 oranında mineral içerir. Sarı veya sarı-kırmızı renktedir. Dışta yumurta sarısını yuvarlak şekilde tutan şeffaf ve ince bir zar vardır. Bu zar her iki kutupta yoğunlaşan helezoni birer bağ ile yumurtanın kutuplarına bağlıdır. Bu bağların görevi sarıyı orta yerde asılı tutmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir