Kaju Fıstığının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Kaju Fıstığı Nedir?

Kaju fıstığını şüphesiz bir çok insan duymamıştır veya yavaş yavaş öğrenilmeye başlanmış durumda.Kuruyemişcilerde yeni yeni rafları süslemeye başlayan bu yemiş ilginç bir tada sahip ve yenilmeğe değer bir yemiştir.Üretildiği bölgelerde çok ucuz olan fakat ülkemizde en pahalı kuruyemiş olarak satılan kaju fıstığı akıllarda soru işareti oluşturuyor.

Kaju (Anacardium occidentale), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından bir tropikal iklim bitkisi. Brezilya’da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En yoğun bulunduğu bölge Ekvator çevresidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gui1 cashewfruit2.jpg

Kaju Fıstığının Faydaları

 • Çinko içerdiğinden gribe karşı koruyucu etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.
 • İçerdiği minerallerden magnezyum (276 mg/100 gr) kemik ve sinir dokusunu besler, kasların çalışmasını düzenler, kalp atışlarını düzenler.
 • Kansızlığın önemli rahatsızlıklara yol açtığı hamile ve çocuklarda D vitamini içeriği ile eksikliği giderir, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Özellikle gebelikte takviyesi gereken demir (6,43 mg/100 gr) mineralini içerir.
 • İçerdiği selenyum ile vücudu çeşitli hastalıklardan korur,şeker hastalığının gelişimini engeller,kansere karşı direnci arttırır.
 • İçerisinde bulunan potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, hepatit ve siroz tedavisinde olumlu etkiler gösterir.

Kuruyemişlerin sağlığımıza etkileri

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  omer
  25 Kasım 2011 - 18:27

  kokoş

  omer
  25 Kasım 2011 - 18:26

  fiko buba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir