Kalp Sağlığına Dikkat

Günlük yaşantımızda kalp sağlığımızı tehlikeye sokmak için elimizden geldiğince düzensiz beslenmeye özen gösteriyoruz.Halbuki bu durumun tam tersi için çaba sarfetmemiz gerekir.Kalp sağlığını korumayan hatta düşman olan Hamburger, kızartma patates, dürüm ve dondurma gibi besinler günlük hayatımızın her anında karşımıza çıkan beslenme şeklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Öyleki bazı ülkelerde (Kuzey Amerika) ölüm sebeplerinin ilk sırasında kalp krizi gelir.Bu yüzden kalbe iyi gelen besinleri tüketmek hayati önem taşıyabilir.

Kalp sağlığına yararlı gelen yiyecekler peki nelerdir?

http://i27.tinypic.com/ehgpxe.jpg

Yulafın Kalbe Faydaları

Yulafın kalbe olan faydalarını anlamak için öncelikle hangi grup içerisinde olduğuna bakalım.Yulaflar, tam tahıllı diye adlandırılan daha büyük bir kategorinin içinde yer alıyor. Tam tahıllılar, rafine edilmiş besinler gibi işlemden geçememiş besinlerdir. Bu işlem tahılların raf ömrünü uzatabilir ama aynı zamanda vitaminlerini, liflerini ve antioksidanlarını da alır. Yulaflar beta-glucan diye bilinen çözülebilir liflere sahiplerdir. Beta-glucan kanınızdaki toplam kolestrolü ve lipoprotein (LDL) kolekstrolünü azaltır. Bu önemlidir çünkü LDL veya kötü kolestrol, kalp krizine neden olur. Bazı araştırmalara göre beslenmelerine yulaf ekleyenlerin kötü kolestrolünde %18 azalma görülmüştür.

Ayrıca tam tahıllı ürünlerde glydemic içerik azdır. Az glydemic içeren besinler daha sağlıklıdır, özellikle de şeker hastalığını önlemek için – şeker hastalığı da kalp rahatsızlıkları için risktir.

Ispanağın Kalbe Faydaları

Hepimizin temel reis çizgi filmlerinden bildiğimiz ıspanak aslında kalp için faydalı bir besindir.Ispanakta diğer birçok yeşil sebze gibi folik asit (B9 vitamini) içeriyor. Folik asit eksikliğinin yeni doğanlarda omurga bozukluklarına yol açtığı bilinen bir gerçek ama son zamanlardaki araştırmalara göre folik asitin kandaki homosisteini azaltarak kalp rahatsızlıklarında rol oynadığı bulundu. Yüksek homosistein seviyesi kalp krizi riskini arttırıyor. Folik asit içeren besinler tüketerek kalp rahatsızlığı riskinizi azaltabilirsiniz.

Meyve ve sebzelerin zengin olduğu bir beslenme düzeni kalp rahatsızlığı için bir faktör olan yüksek tansiyonu gözle görülür bir şekilde azaltır.

Bademin Kalbe Faydaları

Badem ve diğer fıstıklarda mono ve poli-doymamış yağ bulunur. Bu yağlar toplam kolestrolünüzü indirir ve iyi kolestrolünüzü çıkartır. Bademler ayrıca fitosterol barındırır. FDA’in 2003’te yayınladığına göre “az doymuş yağlı bir beslenmeyle beraber günde iki öğün en az 0.4 gram bitki sterol –yani günde en az 0.8 gram sterol – tüketildiği durumda kalp rahatsızlığı riskinin azalması gözlenebilir.” Başka bir araştırmaya göre ise yüksek fıstık tüketimi olan insanlar kalp rahatsızlığı riskini %35 azaltmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fıstık türlerinin bir dezavantajı ise çok kalorili olmaları bu yüzden günde bir avuçtan fazla tüketilmemelidir.

Somonun Kalbe Faydaları

Somon ve diğer balıklar kalbi koruduklarını gösteren yiyeceklerdir. Somondaki aktif içerik Omega-3 yağ asitleridir. Omega-3, tansiyonu düşürerek, pıhtılaşmayı engelleyerek ve damarlarda plak oluşumunu engelleyerek kalp rahatsızlığı riskini düşürür. Hollanda’da yapılan 20 yıllık bir araştırma erkeklerde kalp rahatsızlıklarının ve balık tüketiminin ters orantılı olduğunu kanıtladı.

Omega-3 kalbin elektrik hareketlerini düzenler ve böylece ani bir kalp krizi riskini ortadan kalkar. Peki bu yararlardan faydalanabilmek için ne kadar balık yemelisiniz? Haftada bir veya iki porsiyon balık kalp rahatsızlığı riskini %30 azalttığı düşünülüyor.

Pratik Bilgiler

Sağlıklı beslenmek yediklerimizi değiştirmekten çok hareketlerimizi değiştirmek anlamına geliyor. Mesela, trans-yağlı yemekleri doymamış yağlarla değiştirmek diyabet riskini azaltır. Kırmızı eti tavuk ve balık ile değiştirmek de benzer sonuçlar doğurur. Kalp rahatsızlıklarının gelişiminde değiştirebileceğimiz tek şey beslenme şeklimizdir. Bu yüzden düzenli bir şekilde egzersiz yapmalı ve sağlıklı bir hayat için sigara bırakılmalıdır.