Karın Germe Ameliyatı

Sponsorlu Bağlantılar

Karın Germe Ameliyatı Hakkında

Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen ve yaptırılan karın germe ameliyatı hakkında Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Sıdıka Kurul  detaylı bilgiler verdi.Prof.Dr.Sıdıka Kurul karın germe ameliyatının ne demek olduğunu, karın germe ameliyatının kimlere uygulanabileceğini, ameliyat sonrası neler yapılmasını ve karın germe ameliyatının taşıdığı riskleri detaylıca açıkladı.

Ayrıca bakınız; Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı

Sponsorlu Bağlantılar

Karın Germe Nedir?

Göbek altında bulunan karının yağlı bölgesi, sarkıkların ve çatlakların oluştuğu derilerin ameliyat ile alınması işlemine karın germe ameliyatı denir.Aynı zamanda karın germe ameliyatı ile birlikte;

 • Karın kaslarında gevşeme ve ayrılma varsa (diastasis recti) , bu kaslar takviye edilerek  karın duvarı takviyesi (sağlamlaştırma),
 • Göbek fıtığı varsa fıtık onarımı,
 • Mons pubiste yağlanma ve sarkma  mevcutsa  mons pubis estetiği
 • Göbek üstündeki deri altı yağ dokusu kalın ise buraya ve bel bölgesine (bel inceltme) liposuction  yapılır.

Bu ameliyat ile şişman, bombe göbek , sarkmış karın ve varsa rahatsızlık veren şişman/sarkık mons pubis   görünümü ortadan kalkar. Karın kaslarının gevşemesine ve ayrılmasına bağlı sırt ağrıları ortadan kalkar.Sağlık durumu uygun ve ihtiyacı olan seçilmiş hastalarda estetik meme ameliyatları   (büyütme, küçültme, dikleştirme) ile kombine edilebilir.

Bu Ameliyat Kimlere Uygulanır?

Göbekli ve sarkık karın görünümü olan veya karın derisi  gevşekliği ve/veya sarkıklığından şikayet eden kadınlar ve erkekler karın germe ameliyatına adaydır. Kadınlarda doğum ve kilo değişiklikleri   karın derisinde sarkma ve çatlaklara (stria), karın duvarı kaslarında zayıflama ve ayrılmaya (diastasis recti) sebep olur.

Zamanla karın duvarındaki yumuşak doku ve kasları ilgilendiren şekil bozukluğu artar. Bu durum,bel ağrısı ,duruş bozuklukları, karın derisinin katlanma bölgesinde pişik ve giysi seçmede zorluk gibi sorunlar  ile sonuçlanır. Karın germe ameliyatı, özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve  sarkmış, karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır.Kadınların kabusu olan Mons pubis (venüz tepesi) sarkıklıklarının düzeltilmesi  (mons pubis germe) abdominoplasti ile kombine edildiğinde çok daha kolay ve kalıcıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kaldırılır. Ağızdan beslenmeye başlar. Yapılan ameliyatın genişliğine göre 1-3 gün hastanede kalmak gerekir. Ameliyat sırasında   karın duvarına enjekte edilen uzun etkili lokal anestezik maddelerin etkisinden dolayı,ameliyat sonrası erken dönem ağrısızdır.   Karın bölgesinde hareketle artan  ağrı, ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilir. Drenler 1-3 gün, dikişler 1-2 hafta sonra alınır. Çalışanlar , işinin cinsine bağlı olarak  10-15 gün sonra  işine dönebilir.

Yara izi tamamen yok olmamasına rağmen, bikini altına kolayca saklanabilir. Abdominoplasti,   karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç verir. Zayıflamış ve/veya birbirinden ayrılmış kasların takviyesi ile bel ağrılarında düzelme sağlanır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin   riski vardır , ameliyat öncesi tetkikler, anestezi   uzmanı kontrolü, uygun ameliyathane koşulları,titiz cerrahi ve ameliyat sonrası erken dönemde dikkatli takip (postop bakım) ile bu riskler en aza indirilir. Hastanın erken mobilize edilmesi iyileşmeyi olumlu etkiler. Enfeksiyon    ve  yara iyileşmesinde gecikme  nadirdir.Sigara içenlerde, şeker hastalarında ve şişmanlarda  yara iyileşmesi sorunlarına daha sık rastlanır. Deneyimli bir ekip (plastik cerrah, anestezi, dahiliye ve gerekirse diğer uzmanlık dalları) olası sorunları bildiğinden, gerekli önlemleri alarak , iyileşme döneminin sorunsuz atlatılmasını sağlayacaktır.

Prof.Dr.Sıdıka Kurul
Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
www.estet.net

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  betul
  01 Mart 2012 - 15:39

  Benimde karnımda sarkmalar ve çatlaklar vardı. Bu ameliyatı olduktan sonra gerçekten rahatladım, ameliyatın ilk günleri haricinde bir zorluk yaşamadım. Ameliyatımı İstanbulda estetik cerrah op.dr. Arda Katırcıoğlu yaptı. Bence bu ameliyat için iyi bir sonuç aldım. Olmak isteyenlere bu ameliyatı ve doktorumu tavsiye ederim.

  […] Ayrıca bakınız; Karın Germe Ameliyatı Hakkında Detaylı Bilgi […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir