Ekmek ve diğer hamurlu yiyecekler undan yapılıyor.Beyaz ekmek mi yada kepekli ekmek yapmak isterseniz un çeşidinizi ona göre seçiyorsunuz.Un bazı tahılların toz haline getirilmiş şeklidir.Tahılların bir çok çeşidi var yulaf,çavdar,arpa,buğday gibi.Bu tahıllardan istediğiniz gibi ekmeğinizi yapabilirsiniz ama hangisi sağlık açısından daha yararlıysa ona göre kullanmanızı öneririz.

Beyaz Ekmek Mi Kepekli Ekmek Mi Kullanılmalı ?

Sanırım makarnaların “hiçbir besleyiciliği yoktur” demek biraz zalimlik olur. Beyaz un elde edilirken birçok besleyici bileşenin eksildiği doğrudur. Buna rağmen güçlendirilmiş ve zenginleştirilmiş çoğu makarna, ekmek gibi yiyecekler besleyicidir. Kahverengi ve beyaz pirinç gibi besinler de aynı şekilde besleyicidir. Kepekli buğday undan yapılan makarna, ekmek daha az işlenmiştir, bu nedenle besleyici doğal tahıllar içerir. Çoğu kişi biraz sert olan bu makarnaları sevmez ancak beyaz unla karıştırarak ya da çikolata sosu ile daha tatlandırabilirsiniz. Organik ürünlerden uzaklaştıkça bu daha duygusal bir konu haline gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme uzmanlarının açıklamaları bu konuda yeterince açık değil. İnsanlar böcek zehirlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmak istedikleri için organik yiyecekleri tercih ediyor. Kontrollü kullanılan ilaçlarla üretilen besinler de bizim için güvenlidir. Makarna ya da pirinç içeren yiyecekler iyidir. Mümkün olduğu kadar kepekli, tam tahıllar tüketmeye gayret edin. Ancak kilo almamak için porsiyonlara dikkat edin.