Kırmızı şarap genelikle üzüm sularının türlü yöntemlerle mayalandırılarak oluşan alkollü içkidir.Diğer meyvelerden de şarap yapılabilir ama genelde üzüm tercih edilir.Mayalanma sonucu şekerin alkole dönüşmesiyle oluşan şarabın tadını, yapıldığı üzümlerin dört ana maddesi; su, şeker, asit ve tanen’in karışım oranları yanında üzümün çeşidi, bağların bulunduğu toprağın yapısı, iklim, bağcılıkta ve şarap yapımında kullanılan teknikler belirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Kırmızı Şarabın Faydaları

Bir dizi bilimsel çalışma, kızıl renkli çeşitlerdeki başlıca bileşimlerin aslında sağlığa yararlı olabileceğini saptadı. Fakat, nasıl yararlı olabilir ve tamamen sağlıklı etki edinmek için bir içecek ne kadar (ya da nasıl azlıkta) olmalıdır?

“O alkol içermesine rağmen, aynı zamanda resveratrol ve diğer polifenoller gibi yardımcı özelliklere sahip olan kırmızı şarap” diyor Jean Mayer araştırma psikolojisti olan Barbara Shukitt-Hale ise; “polifenoller üzüm ve diğer bitkilerin kabuklarında bulunan kimyasal bileşiklerdir” diye ekliyor. Bu bileşikler antioksidan özellik gösterir, yiyeceklerdeki vitaminler, mineraller ve enzimler vücudumuzdaki hücreleri normal metabolizma üretiminin sebep olduğu zararlardan korur ve kronik hastalıkları engeller. Resveratrol, kırmızı şarapta bulunan bir çeşit polifenoldür.

Meyve ya da sebzenin bulunduğu yaptığınız her servisin, ya da belki 1 bardak şarabın, yararlı olduğunu söyleyebilirsiniz.Yeter ki şarabın alkol olduğunu ve içki sorumluluğuna ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Sebze ve meyvenin yedi kez sunulması yerine yedi bardak kırmızı şarap istemezsiniz.

Kırmızı şarabın en geniş belgelenmiş yararlarından biri kalp sağlığıdır. Bir kaç yıl önce Doğa gazetesinde kırmızı şarapla ilgili çok önemli bir çalışma yayımlandı. Bu çalışmada kırmızı şarabın, kanal duvarları boyunca uzanan yağlı maddelerin yığılarak damar sertliği oluşumuna neden olabilen, endothelin-1 adı verilen bir proteinin sentezini engellediği bulundu.

Çalışma Fransa’daki insanların bir “Fransız paradoks”u olarak bilinen fenomenin, doymuş yağ oranınca zengin bir diyete rağmen diğerlerine nazaran neden daha düşük oranda kalp rahatsızlıklarına sahip olduğunu açıklamaya yardımcı oldu. Bundan sonraki diğer çalışmalar, kırmızı şaraptaki resveratrol gibi polifenollerin kalp koruyucu etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Harvard Tıp Okulu ve the National Institutes on Aging’deki araştırmalarda, örneğin, bir grup fare, diyetlerinde resveratrol bulunmayan diğerlerinden ayrı olarak, yüksek derecede yağlı bir diyete eklenen günlük resveratrol dozajı ile beslendi.

Diğer bir çalışmada, İngiliz araştırmacılar, kırmızı şarabın polifenolün bir başka türü olan ve kan damarlarında koruyucu etkisi olan, yüksek seviyede bulundurduğunu ortaya çıkardı.

Kırmızı şarap içmenin başka olumlu yararlarının kanıtları da bulunuyor. Stony Brook’daki Newyork Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar kanserli olabileceği düşünülen kırmızı şarap içicilerinde, kolorektal kanser oranında ve anormal büyümede %68’lik bir azalma buldu.

Ve vücut için ne iyiyse akıl için de ilaç olabilir. New York şehrindeki Mount Sinai Tıp Okulu’nda farelerin Cabernet Sauvignon ile beslenmelerinin etkileri üzerine yapılan erken araştırma, şarap tüketiminin Alzheimer hastalarının karakteristik özelliklerinden biri olan ve beyinde oluşan yapışkan plağı engellemeye yardımcı olabilecek şekilde düzenlenmesini önerir.

Şarap iyidir, fakat sade, eski üzüm suyu nasıldır? Shukitt-Hale ve arkadaşları Concord üzüm suyunu, polifenollerin diğer iyi kaynaklarını kullanarak kavramsal ve devimsel fonksiyonları üzerine çalıştı. Yalancı ilaçla karşılaştırılma yapılarak, tüketicilerin içtiği %50 üzüm suyu devimsel fonksiyonlardaki gelişmeler sergilerken, farelerin içtiği %10 üzüm suyu beyin haberleşmesindeki gelişmeler ve kavramsal performans gösterdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Her ne kadar bu sonuçları çalışmasına yön verene kadar insanlara nasıl uygulanabildiğinden emin olmak için söylemese de, “bu tetkik sonuçları, kanser ve kalp hastalıkları üzerindeki bilinen yararlı etkilerinin yanı sıra, yiyeceklerde bulunan polifenollerin sinirsel ve davranışsal gelişmelere yön vermede yararlı olabildiklerini öne sürmektedir,” açıklamasında bulunuyor.

Spor beslenme uzmanı, yardımcı profesör ve American Dietetic Association kurumu için doğal basın sözcüsü olan Lisa Dorfman’sa, kırmızı şarap içmenin kadınlar için ne stresten uzaklaşma, ne de günlük bitkisel besin dozajlarını edinmeleri için en iyi yol olduğuna ikna olmadı. Bir şey için, alkol diyetlere kalori ekler ve bir bayan vücudundaki B vitaminleri ve diğer mineralleri tutar.

“Kalbimi korumak için içmeye başlamazdım” dedi. “Öncelikle egzersiz yapardım ya da doğru beslenirdim.” Tüm bunlardan sonra, bir bardak şaraptan daha fazla vitamin, mineral ve lif içeren sebze ve meyvece zengin bir diyetin, tümünden daha çok sağlığa yararlı olduğunu vurgular Dorfman.

Kadınların renkli, besince yoğun yiyecekler yemelerini önerir. Fakat bu şimdi ve sonrasında onların tutumlu olacağı anlamına gelmez. Bir yol da, günlük kalorinizin bir kısmını eğlenceli yiyeceklere ayırmaktır. “Eğer bu bir bardak şarabı içeriyorsa” dedi “öyleyse yapın”