Kokain Hakkında Bilinmeyenler

Sponsorlu Bağlantılar

Kokain Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bağımlılık yapan maddeler hakkında bilinmesi gerekenleri ve bilinmeyenleri anlatan Psk. Didem Doğantekin, bu maddeler hakkında açıklamalar yaptı.Diğer yazılarımızda Psk. Didem Doğantekin tarafından esrar ve Ekstazi (extacy) hakkında bilinmeyenleri ve bilinmesi gerekenleri de sizlere duyurmuştuk.Bu yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  1. Esrar Hakkında Bilinmeyenler
  2. Ekstazi (Extacy) Hakkında Bilinmeyenler

Sponsorlu Bağlantılar

Psk. Didem Doğantekin, diğer uyuşturucu maddelerde olduğu gibi kokainin de kullanım oranının tespit edilmesinin çok zor olduğunu belirtiyor ve yapılan araştırmalarda sorulan sorulara doğru yanıt verilmediğini altını çiziyor.Bu nedenler kokain kullanımı ile birlikte bağımlılığın derecesini ve tanımını yapmanın da çok zor olduğunu belirtiyor.

Kokain ve Kullanımı

Kokain, koka ağacından elde edilen pudra şekeri görünümlü beyaz renkli tozdur. Kok olarak da adlandırılır.

Sıklıkla ince çizgi halinde burna çekilerek kullanılır. Anında etki gösterir. Burunda ve beyinde uyuşma hissi yaratır ve özgüven artışı, konuşma isteği, yerinde duramama, yüzde ve vücutta tekrar eden hareketler ile tikler görülebilir. Haz duygusunda artış ve cinsel aktivite artışı gözlemlenebilir.

Kokainin Etkileri ve Bağımlılık

Hissedilen canlılık sadece ruhsal değildir; fiziksel olarak da kalp atışında hızlanma, yutkunmada güçlük, ağızda kuruluk görülebilir.

Yoğun hareket isteği, kişi uyumak istese de uyuyamamasına sebep olmaktadır. Gözler kapalı ve vücut yorgun olsa da beynin uyanık ve her an harekete hazır oluşu kişide çelişki yaratır ve dinlenmeyi engeller.

Kokainin uzun süre burna çekilmesi halinde burunda kıkırdak dokusunun zarar görmesine neden olur ve kokain kullanımı bazen burnun kanamasıyla sonuçlanır. Uzun süreli kullanımda paranoid tablolar görülebilir.

Kokainin etkisi geçtiğinde depresyon hali, durgunluk, sinir gözlemlenir. Bağımlılık potansiyeli yüksektir. Genel bağımlılık tedavisi ilkelerine uygun terapilerle kişi bağımlılığından kurtulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir