Kramp Sorunları Ve Çözüm Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların hamilelik döneminde yaşamış oldukları sıkıntılardan birisi de ansızın giren kramplar. Bu yazımızda krampların nedenlerini, nasıl baş edebileceğimizi, ve krampa dair bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz bir çok konuyu ele aldık…

Sponsorlu Bağlantılar

Kramp Nedir?

Kramp aslında bir doku spazmıdır. Burada doku kasılır ve ani ve şiddetli ağrıya yol açar. Yaygın bir kramp çeşidi, uyku sırasında baldır adalelerinde oluşur. Fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir.

Magnezyum Eksikliği

Hamilelikte kramp oluşumuna neden olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliği gösteriliyor. Ayrıca büyüyen rahim, toplardamar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı oluşan dolaşım problemleri de kramp oluşumunda önemli bir etken.

Krampla Baş Edebilirsiniz

Loğusalık döneminde kramplar hafifler ve sonrasında geçer. Kalsiyum açısından zengin dengeli beslenme, çeşitli egzersizler, masaj, bölgesel sıcak uygulama gibi yöntemlerle krampların hafifletilmesi mümkündür. Çoğu zaman kalsiyum ve magnezyum içeren ilaç takviyesi de yapılabilir.

Yüzerken Kramp Girerse

Deniz ya da havuzda kramp girdiğinde ise yapılması gereken tek şey sakin olup, karaya doğru sırtüstü, kendinizi yormadan yüzmektir. Panik yapmanız en çok kendinize zarar verir. Eğer suyun içinde yanınızdaki kişiye kramp girerse, siz suyun içinde arkadaşınızın bacağını ovalayarak ya da hafif vuruşlar yaparak rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Krampların, kişiyi normalden daha fazla yorgun düşüreceği unutulmamalıdır. Ayrıca gün içi yorgunluk, fazla ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler bacak kramplarını artırır. Bu nedenle krampta azalma olmuyorsa vakit kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışmak, yapılacak en doğru hareket olacaktır. Kas krampı geçiren birine yapılabilecek en iyi yardım, öncelikle yardım eden kişinin sakin olmasıdır.

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Uyku dengesizliği, hava değişimi, stres, yorgunluk gibi faktörler, krampın ortaya çıkmasındaki en büyük nedenler. Bulantı, kusma, aşırı sıcak, kalsiyum eksikliği veya su kaybı gibi durumlar yaşandığı zamanlarda vücudunuzda bazı kramplar görülebilir. Birçoğumuz kramplar konusunda pek az bilgiye sahibiz. Oysaki kramp giren bölgeye, birçok kişinin uyguladığı germe, kıl çekme, iğne batırma gibi yöntemlerin bilimsel olmadığını unutmayın. Çünkü bir dokuya batırılan iğne ya da o bölgeden kıl çekme, kilitlenen kasın iyice kasılmasına neden olur. Oysa yapılması gereken şey çok basit: Eğer bükücü olarak nitelenen kaslara kramp girerse, onun tam tersindeki açıcı kaslara hafif bir mukavemet uygulanır. Böylece, kilitlenen kaslar, kısa süre içinde birbirinden ayrılır.

´Bunu biliyor muydunuz? Bir doku spazmı olan kramp, idrar söktürücüler, bronş genişleticiler ve kemoterapi ilaçlarından da kaynaklanabilir.´

Kramp Nasıl Önlenir?

Sizde de kramp problemi varsa;

– Otururken ayağınızın altına yükseklik koyun.

– Yatmadan önce ılık duş alın.

Sponsorlu Bağlantılar

– Sol yana yatın.

– Varis varsa mutlaka varis çorabı kullanın.

– Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

– Aşırı kilo almamaya özen gösterin.

– Uzun süre ayakta kalmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir