Lahana turpgillerden olan bir bitkidir.Bir kış sebzesi olan lahana geniş ve kalınca kat kat yapraklardan oluşur.Lahananın bir çok çeşidi vardır.Lahanada  B1,B2,B3,B6, folik asid, C,E,H,PP, şeker ve en önemlisi Anti ulkus faktör olarak bilinen aynı zamanda bir vitamin olduğuna inanıldığı için U vitamini olarak adlandırılan madde vardı.Çok faydalı bir sebzemizdir.Lahananın içinde bulunan mineraller kükürt, fosfor, kalsiyum, demir, Sodyum, potasyum, magnezyumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Lahana Kürünün Faydaları Nelerdir ?

Selülitlere karşı, kolon kanserini önleyici, kan dolaşımını düzenleyici, toksin atıcı, insülin direncini düşürücü (insülin hassasiyetini yükseltici) kür.

Şeker hastalığına yakalanma riskin mi var? Birinci derece akrabanda seker hastalığı mı var? Kan şekerin yeni yeni yükselmeye mi başladı? Hekime gitmeyi ihmal etme ve beyaz lahana kürüne basla. Bu kürü yılda iki-üç kez uygula. Bu konuda, dört numaralı kür en uygun olanıdır.

Bunlara dikkat

– Eğer kiloluysan, dört, beş kilo vermeye çalış.

– Pirine pilavını kes ve ekmeğin her türlüsünü kısıtla.

– Marketlerde satılan çikolatalı kek ve dondurmalardan ve hazır paketlenmiş tatlılardan uzak dur.

– Akşam yemeklerden sonra mutlaka yarım saat yürüyüş yap.

– Bol ve klorsuz su içmeye basla (günde en az bir bucuk litre). Suyun dışında içtiğin çay ve içecekleri bu hesaba dahil etmemelisin.

– Her türlü kola ve şekerli gazoz tüketimini kısıtlamalısın.

Sponsorlu Bağlantılar

– Hamile kadınların lahana kürü uygulamamaları gerekir. Ancak beslenme amaçlı olarak beyaz lahana salatası veya dolmasını tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

– Bazı kitaplarda beyaz lahananın şifalı gücünden faydalanabilmek için onun çiğ olarak (haşlanmadan) preslenerek (ezilerek veya sıkılarak) özsuyunun kullanılması önerilir. Bu kesinlikle doğru

değildir. Aksine haşlanması gereklidir. Sıkılmış (preslenmiş) çiğ beyaz lahana suyu hem şişkinlik ve gaz yapar hem de hazmı zorlaştırır. Tüm bunların dışında çok önemli bir nokta da sudur: Lahananın yapraklarını çiğ olarak preslediğin takdirde, lahananın yapraklarında ayrı ayrı bölümlerde bulunan myrosinaz enzimi ileglucosinolat maddeleri birbirine karışır. Karışıma başlar başlamaz myrosinaz enzimi ile glucosinolat maddesinin içerdiği kükürdü serbest hale getirir ve bunun yanında toksin oluşumuna sebep olur.

– Beyaz lahanayla ilgili tüm uygulamaları günlük ve taze hazırlamalısın.