Makarna Zararlı Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Makarnalar

Ünlü beslenme Lynn Grieger ile makarnaların üzerine bir yazıyı yayınlıyoruz. Kilo aldırır diye yıllarca makarnadan uzak duranlar için sağlıklı bilgiler içeren bu yazıda, makarna sağlıklı beslenme için önemli bir yere sahip olmakla birlikte makarnaların nasıl tüketilmesi gerektiğine dair bilgilerde vermektedir.

Eğer şimdiye kadar makarna hakkında duyduklarınızın hepsi doğru olsaydı, kesinlikle sürekli kilo alır, kan şekeriniz tavana vurur ve karbonhidrat cümbüşünün içinde olurdunuz. Korkmayın: Makarna sağlıklı yaşam için stratejik role sahip bir gıdadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tavsiyeler

Makarna yapmayı düşündüğünüz zaman bu lezzetli tariflerden birini deneyin. Ailenizin yemekleri severek yemesi sizi de mutlu edecektir.

  • Çiftçinin Pazar Makarnası
  • Meksika usulü yay-bağ
  • Sarımsaklı ve brokolili makarna
  • Sebzeli makarna

Makarnanın kalori değerleri

İki ons kuru makarna, veya 1 1/ 2 kase haşlanmış makarna 211 kalori,7 gram protein,1 gram yağ,42 gram karbonhidrat,2 gram lif içerir ancak kesinlikle kolesterol içermez. Ayrıca makarna içinde bulundurduğu folik asit sayesinde, kadınlarda beyin ve omurilik rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskini düşürür. 1 servis makarna günlük folik asit ihtiyacının %25 ini karşılar.

Peki ya karbonhidratlar?

42 gram karbonhidratın sizi korkutmasına izin vermeyin.Makarna kompleks karbonhidrattır. Geç sindirilir.Bu da daha uzun bir süre boyunca tokluk hissetmenizi sağlar. Ayrıca yavaş yavaş enerji verdiği için de ilerdeki bir kaç saat boyunca enerji üretimine devam eder. Şeker hastaları bile kan şekeri seviyesini tavana vurdurmadan makarnayı zevkle tüketebilirler.

Önemli olan kontroldür

Eğer sizin tipik porsiyon anlayışınız tabağınızı ağzına kadar makarnayla doldurmak ise çok yiyorsunuz demektir. Her porsiyon için iki ons kuru makarna veya1 1/ 2 kap haşlanmış makarna hazırlayın. Yemeğinizi taze mevsim salatası,sebze, 3 ons deniz mahsulleriyle yada kızarmış tavukla süsleyebilirsiniz.Çok büyük porsiyonlar kilo ve gereksiz kalori almanıza neden olur. Yiyeceklerin lezzetini bozmadan sağlıklı yemenin en iyi yolu öğünlerinize sebze ve meyve eklemektir.

Makarna sosu uzmanı olalım

Makarnanın üzerine ne koyduğunuz kilo kontrolünde yağ alımı açısından makarnadan daha önemlidir.

Bu sağlıklı önerileri takip edin.

  • Kullandığınız soslarda beyaz soslar yerine domates ağırlıklı kırmızı sosları tercih edin. Krem tabanlı soslar yüksek yağ ve kolesterol içerir.
  • Etli soslar yerine içinde birçok sebzenin olduğu sosları tercih edin.
  • Sodyumu kesmek için tuz yerine biraz un ekleyin.
  • Az miktarda peynir ( örneğin Parmesan) katarak daha lezzetli olabilir.
  • Makarnanızın sosuna kuru fasulye,mercimek gibi baklagiller katarak yağ olmadan protein ve lif alabilirsiniz.
  • Az miktarda zeytinyağı kullanabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir