Manda Eti Hem Lezzetli Hem Sağlıklı

Sponsorlu Bağlantılar

Manda Eti Hakkında Bilmediklerimiz

Mandaların çoğunlukla bataklık gibi kirli ortamlarda yaşıyor olması insanlarda etinin yenip yenmemesi konusunda kuşkulara sebep oluyor. Bu durum ise Türkiye’ de manda sayısının azalmasıyla doğru orantılı. Ancak bilinmeyen bir şey var ki o da manda etinin sığır etine kıyasla daha sağlıklı olduğu.Tat, kimyasal içerik ve besin değeri bakımından sığır eti ile benzerlikler göstermesine karşın, kolesterol, kalori, protein, ve mineral açısından olumlu yönde farklılıkları vardır. Manda eti insan sağlığı için daha uygun olmakla birlikte, lezzet açısından ise tüm dünyada kabul görmüştür.

Bazı ülkelerde halk arasında manda etinin tadı ve besin değerinin sığır etine göre düşük olduğunun sanıldığını belirten Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Soysal bunun nedeninin mandanın yaygın olduğu çoğu ülkede gücünden yararlanılıyor oluşundan etinin sert, kuru ve kalitesizliği ön yargısı oluştuğunu ifade etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı ülkelerde manda eti üretimi olmadığından etinin de bilinmediğini anlatan Soysal, ancak kimi ülkelerde ise sadece et üretimi için manda yetiştiriciliğinin giderek yaygınlaştığını bildirdi.

Soysal, şunları kaydetti:

“Manda eti sığır etinden yüzde 40 daha az kolesterol, yüzde 55 daha az kalori, yüzde 11 ise daha fazla protein ve mineral içerdiğinden insan sağlığı için daha uygun. Manda eti ve sığır eti temelde aynı nitelikte. Manda yağı genelde beyaz, sığır yağı sarıya yakın. Manda eti sığıra göre daha koyu renkte. Yapılan panel testleri ile etin yumuşaklığı ölçülmekte olup, birçok ülkede yapılan çalışmalar manda etinin sığır eti kadar kabul edilebilir olduğunu göstermekte. Hatta kalite derecelendirmek bakımından yedikleri etin ne olduğu söylenmeyen panelistlerce yapılan değerlendirmede, Malezya, Venezuela ve Trinidad´da manda eti sığırdan üst düzeylerde yer almıştır. Manda eti önemli derecede lezzetli bulunmuştur.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir