Metabolizmayı Hızlandıran Kuruyemişler ve Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Şekeri ve Metabolizma İçin Kuruyemiş

Kuruyemiş tüketerek hem kan şekerinizin düşmesini engelleyebilir hemde metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.Özellikle uzmanlar tarafından önerilen kuruyemişler; ceviz, fındık, kayısı, badem, incir gibi kuruyemişlerdir.Bu kuruyemişlerden gün içerisinde belirli miktarda yenilmesi kan şekeri ve metabolizma hızı için oldukça fayda sağlıyor.

Sağlıksız beslenme alışkanlığınızdan kurtulmak ve zinde bir yaşam sürmek isteyenler için kuruyemiş en ideal çözümlerden birisidir.Özellikle düzensiz beslenenlerin kuruyemiş tüketmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna, daha dinç olmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Yağlı besinlerin tokluk hissi verdiği belirten Özturna, yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağladığı için beslenme düzenindeki yağ miktarının günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30’unun yağlardan gelecek şekilde planlanması gerektiğini belirtti.

Özturna, kompleks karbonhidratların tüketiminin ise daha çok tokluk sağladığı için artırılması gerektiğini dile getirerek, ”Besinlerin yüzde 55-60’ı karbonhidratlardan gelecek şekilde ayarlanmalıdır” dedi.

Günlük olarak ortalama 25-30 gram posa tüketiminin önemli olduğunu dile getiren, sağlıklı ve aktif bir yaşam için günlük en az 2-3 litre su tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Özturna, insan vücudunun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bütün besin öğelerine gereksinim duyduğunu belirtti. Özturna, ”Unutulmamalıdır ki yeterli ve dengeli beslenme dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır” dedi.

Kalp Sağlığı İçin Ceviz

Özellikle yoğun iş temposunda çalışanların, sağlıklarının bozulmaması için beslenmede şeklinde dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulunan Özturna, ”Gündüz yemeğe zaman ayıramayan ve yoğun çalışanlar zinde kalmak ve vücuttaki yağlanmayı önlemek için akşam yemelerinde dikkat etmelidir” dedi.

Özturna, şeker ihtiyacının karşılanmasında taze meyve ya da kuruyemişlerden faydalanılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ”Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler, diyet bisküviler hem tüketim açısından pratiklik sağlıyor hem de çabuk enerji vererek kan şekeri düşüklüğünün neden olduğu yorgunluğu azaltıyor. Sık tercih edilen ve toplum olarak beslenme alışkanlığımızda bulunan kuru kayısının içerdiği yüksek potasyum, tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlıyor. Kayısı, yüksek lif içeriği ile sindirim sorunlarına iyi geliyor, başta bağırsak kanseri olmak üzere kanserden koruyucu rol oynuyor. 3 kuru kayısı 50 kalori ediyor. İncir yüksek oranda içeriğinde bulunan B1, B2 vitaminleri ve fosfor, potasyum gibi minerallerle hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Ceviz ise yorgunluğu azaltıyor.”

Ara öğün olarak seçilecek bir besin olan ceviz, içindeki yüksek doymamış yağ asidi içeriği ile kalp sağlığı açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Özturna, ”Özellikle gün içindeki yorgunluktan uzaklaşmak için vücuda zindelik katan ceviz seçmek iyi bir tercih olacaktır. Fakat bunları tüketirken yüksek kalorili olduklarını unutmamak ve tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekir” uyarısında bulundu.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir