Açlığın ve Oruç Tutmanın Beyne Olan Faydaları ve Diğer Etkileri
RenkliNOT > Sağlık > Sağlık Bilgisi > Açlığın ve Oruç Tutmanın Beyne Olan Faydaları ve Diğer Etkileri

Açlığın ve Oruç Tutmanın Beyne Olan Faydaları ve Diğer Etkileri

Oruç Tutmak Beyni Geliştiriyor!

Son birkaç yıldır beyin üzerine yapılan araştırmalar, insanların aslında beynin boyutunu artırma ve geliştirme gücüne sahip olduğunu gösterdi. Hafızayı arttırmaktan beynin gücüne kadar hatta yeni nöronlar oluşmasına kadar pek çok yönden insanın hayatını değiştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Beynin gücünü artırmanın yollarından birisi de aralıklı olarak oruç tutmak olduğu ortaya çıktı. Hayvan çalışmaların aralıklı olarak oruç tutmanın rutin olarak beynin belirli bölümlerini yararlı bir şekilde koyulaştırırken beynin işlevini de artırdığını göstermektedir. Özellikle kadınlarda aralıklı bir şekilde oruç tutmak, beyin bulanıklığını temizleme yetenekleri artırıyor.

Oruç tutmak yada aralıklı açlıkta, 12-16 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemek gerekiyor veya 12-16 saat yada daha fazla süre boyunca su dışında hiçbir şey yememeniz gerekiyor.

Oruç tutmayanlar için bunu başarmak çok zor gibi görünse de, öğleden sonra yani akşama doğru saat 07.00’da yemek yerseniz, zaten bilmeden oruç tutmuş olabilirsiniz. Sabah saat 7 ile 10 arasında kahvaltınızı yapın ve sadece su ve siyah kahve ya da çay için.

Oruç Tutmanın Sağlığa Diğer Faydaları

Tıbbi araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın sadece enerji artışı değil, aynı zamanda:

Dolaşımdaki IGF-1 seviyelerini düşürerek ve insülin hassasiyetini artırarak yağ ve insüline bağlı hastalıkları önleyerek daha az insülin direnci kazandırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklığı iyileştirebilir, diyabet riskini düşürebilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

Beyindeki nörotropik büyüme faktörünün (nöronun büyümesini ve korunmasını teşvik eden) nörolojik strese karşı daha esnek ve nörodejeneratif hastalıkların engellenmesini sağlayan bir proteinin üretimini artırır.

İslamda Oruç

Oruç tutma imkanı olanlar ise haftanın 2 günü oruç tutabilirler. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (saa), Recep, Şaban ve Ramazan ayı dışında diğer aylarda Pazartesi ve Perşembe günlerini oruç tutarak geçirirdi. Bu sünneti yerine getirmek hem büyük bir sevap elde etmeye hemde sağlık açısından büyük faydalara erişmenize yarayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir