Akrep ve Yılan Sokunca Ne Yapılır? İşte İlk Yapılması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Akrep ve Yılan Sokmalarına Dikkat!

Özellikle yaz aylarında sıcak havalarında etkisi ile kırsal bölgelerde ortaya çıkan akrep ve yılanlar insan hayatını tehdit ediyor. Şehirde yaşayanlar piknik, kamp vs. gibi organizasyonlarda, kırsal bölgelerde yaşayanların ise günlük hayatlarında yılan ve akreplere karşı çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Gazipaşa Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Fırat Köse, zehirli yılan ve akrep sokmalarının özellikle çocuklar için öldürücü etkiye sahip olduğunu belirterek vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Özellikle çocukların otluk ve sazlık arazilerde yalnız bırakılmaması konusunda uyardı.

Sponsorlu Bağlantılar

Dikkat edilmesi gereken hususları sıralayan Fırat Köse, ayakkabısız otluk arazilerde gezilmemesi gerektiğini, hayvan yuvalarına ellerin sokulmaması gerektiğini, mümkün olduğunca bot yada kapalı ayakkabıların giyilmesi gerektiğini, yerde uyumamak gerektiğini, yıkıntı ve kuytu yerlerde gezilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Akrebin fazla olduğu yerlerde ayakkabı giymeden önce içerisine bakılmalıdır. Geceleri açık alanlarda kontrollü olarak ateş yakılmalı ve gece yürüyüşlerinde aydınlatıcı kullanılmalıdır” diye konuştu.

akrep yılan

Akrep ve Yılan Sokmalarında İlk Müdahale

Akrep sokması ve yılan ısırmasında yapılması gereken ilk işlemin hasta ve ısırılan organın hareketsizliğinin sağlanması olduğunu vurgulayan Fırat Köse, şöyle dedi: “Vücudun hareketsizliği zehrin yayılımını yavaşlatır. Isırılan bölgenin sabun ve su ile bolca yıkanması gerekir. Akrep ve yılan sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmeli, akrep tarafından ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, iki parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Akrep ve yılan sokmalarında hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir