Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bademcik Ameliyatı Zamanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Enöz bademcik ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenleri ve çocuklarda ne zaman bademcik ameliyatının yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgiler verdi.

Bademcikler boğaz ve boyun bölgemizde bulunan Waldeyer lenf halkasının bir elemanıdır.Bademcikler bağışıklık sisteminin bir elemanı olarak görev yaparlar ve dışarıdan gelen mikroplara karşı savunma sağlarlar.

İçerisinde çeşitli antikorlar üretilebilmektedir.Bununla birlikte özellikle büyük olduklarında ve sık enfekte olduklarında çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle 1 yılda 7, 2 yılda tekrarlayan arka arkaya 5 atak olması, 3 yılda  3 atak olması durumun da bademcik ameliyatı önerilebilmektedir.

Bununla birlikte bu kadar enfeksiyon geçirmese bile ciddi antibiyotik alerjisi olması hastanın yada tekrarlayan boğaz yaraları yüksek ateşler ve uzun süren ateş sendromu olduğunda da bademcik ameliyatı daha erken düşünülebilmektedir.

bademcik

Bademcik boğazımız da hava yollarının daralmasına neden olabilmektedir. Özellikle bademcikler iri olduğunda yani bademcikleri birbirine temas ettiği durumunda biz buna öpüşen bademcikler diyoruz, bu durum ciddi solunum problemlerine neden olabilmektedir.

Bademciği iri olan çocuklarda özellikle sırt üstü yattıklarında belirgin olan apne atakları görülebilmektedir.

Bademcik iriliği olan çocuklarda bademcik ameliyatının çok olumlu etkilerinin olduğunun gösterilmiştir.Son yıllarda bademcik ameliyatının sıklığının artmasının nedeni bademcik iriliği ile uyku apnesi sendromunun arasındaki ilişkilinin net olarak gösterilmesidir.

Ayrıca bkz: Bademcik Ameliyatının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir