Cep Telefonları Sağlığa Zararlı Değil – Bilimsel Araştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Cep Telefonlarının Zararları Var Mı?

Cep telefonunun insan sağlığına olan zararları yıllardır tartışılıyor.Özellikle akıllı telefonların insan hayatına girmesi ile birlikte bu tartışmalar daha da alevlendi.İnsanların telefon kullanma alışkanlıkları da bu tartışmaların alevlenmesinin önünü açtı.Uyurken yastık altına telefonu koymak, sürekli cepte taşımak gibi alışkanlıklar telefonların zararlarının olup olmadığı yönündeki araştırmalarını artırdı.

cep telefonu, zarar, sağlık, kanser

Sponsorlu Bağlantılar

Cep telefonları ve akıllı telefonlar hakkında genellikle büyük bir kesimin beyin kanseri, düşük sperm sayısı ve kalp ritmi rahatsızlıklarına yol açtığı fikrinde olması ve bir kesiminde bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde olması ile büyüyen tartışmalara açıklık getirecek bir bilimsel araştırma yapıldı.

Son yapılan araştırmalar da, sağlığa zararlı olmadığını destekler nitelikte.1.000 kişi ile yapılan araştırmaların sonucunda, akıllı telefonlarınıceplerinde ve yastıklarının altında saklayan hiçbir kullanıcıda kanser riskinin yükselmediği ya da sperm sayısında azalma ile karşılaşılmadığı ortaya çıkmış.

Bilimsel Araştırma Sonucu

Kanser Araştırmaları Enstitüsü‘nde görevini devam ettiren Profesör Anthony Swerdlow, yaptıkları araştırma sonucunda kimsede sağlık sorunları riskinde artış ile karşılaşmadıklarını, halk arasında yayılan ve telefonları cebinizde taşımamanızı öğütleyen laflara kulak asmanın manasız olduğunu belirtmiş.

Bu konuda detaylı araştırmanın en son 2003 yılında yapıldığını da sözlerine ekleyen Swerdlow, artık ellerinde çok daha gelişmiş test imkanları olduğunu da hatırlatmış. Yani testlerin daha isabetli sonuçlar verdiğini vurgulamak istemiş.

Fakat burada bir problem daha var. Akıllı telefonların zararlarından konuşulurken, uzun süreli etkilerinden de bahsediliyor. Henüz 15 yıllık kullanıcılar üzerinde bir deney yapılmış değil. Bu yüzden konuyla ilgili kesin hükme varmak henüz imkansız denebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir