Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları

Sponsorlu Bağlantılar

Mucizenin Adı Chia Tohumu

Chia tohumları sağlık sektörünün en popüler süper besini olmuş durumda. Bu tohumlar doğru bir şekilde tüketildiklerinde bir çok faydaya sahiptir. Chia tohumlarının ana vatanı Meksika’dır. Tıbbi özellikleri ve besin değeri açısından çok değerlendiler.

Ayrıca bkz: Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu, besleyici özelliği çok yüksek ve enerji artırıcı bir güçtür. Aztek savaşçıları yüksek enerji ve dayanıklılık kazanmak için chia tohumlarını yerdi. Chia, Maya dilinde “güç” anlamına gelir ve chia tohumları “koşucuların yiyecekleri” olarak bilinirdi. Çünkü koşucular ve savaşçılar uzun mesafelerde veya savaş sırasında enerji olarak chia tohumlarını kullanırdı.

Yapılan son araştırmalar, chia tohumlarının faydalarının bildiğimizden çok daha fazla olduğunu gösterdi. Chia tohumları, cilt sağlığı, yaşlanma belirtilerini azaltma, kalbi ve sindirim sistemini destekleme, daha güçlü kemik ve kasları inşa etme ve çok daha fazlasını sunduğu bir gerçek. Diyabetin tersine dönmesine yardımcı olduğu bile kanıtlandı.

Chia Tohumu Besin Değerleri

Chia tohumlarının çok faydalı olmasının nedeni, lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin olmasıdır.

Örneğin, 28 gram (1 ons) chia tohumu aşağıdaki besinleri içerir;

 • 137 kalori
 • 12.3 gram karbonhidrat
 • 4.4 gram protein
 • 8.6 gram yağ
 • 10.6 gram lif
 • 0.6 miligram manganez (günlük ihtiyacın yüzde 30’u)
 • 265 miligram fosfor (günlük ihtiyacın yüzde 27’si)
 • 177 miligram kalsiyum (günlük ihtiyacın yüzde 18’i)
 • 1 miligram çinko (günlük ihtiyacın yüzde % 7’si)
 • 0.1 miligram bakır (günlük ihtiyacın yüzde % 3’ü)
 • 44.8 miligram potasyum (günlük ihtiyacın yüzde 1’i)

Chia tohumları ayrıca esansiyel yağ asitleri olan alfa-linolenik ve linoleik asit içerir. A, B, E ve D vitaminleri, kükürt, demir, iyot, magnezyum, manganez, niasin ve tiamin içeren mineraller içerir   ve bu mineraller zengin antioksidan kaynağıdır.

Chia Tohumunun Faydaları

Birçok temel besleyici öğünden daha zengin olan chia tohumlarını, düzenli olarak yemenin sağlığınızı çeşitli şekillerde geliştirebileceğini ortaya çıkarmıştır. Chia tohumlarının yararları hakkında dünyaca ünlü Dr. Axe şu bilgileri verdi;

Ayrıca bkz: Chia Tohumunun Hamileler İçin Faydaları

Cilt Yaşlanmasını Önler

Meksika araştırmacılar chia tohumlarının, daha önce bildirilenlerden yaklaşık iki kat daha fazla toplam doğal fenolik (antioksidan) konsantrasyona sahip olduğunu ortaya çıkardı. Antioksidan aktiviteleri, serbest radikal aktivitesinin yüzde 70’ini durdurduğu göstermiştir.

Bu araştırma aslında, chia tohumlarının yüksek antioksidan gıdalardan biri olduğunu kanıtlıyor. Antioksidanlar cildin onarımını hızlandırır ve daha fazla hasar meydana gelmesini önler. Chia tohumlarını tüketmek, iltihaplanma ve serbest radikal hasarına bağlı ortaya çıkan erken cilt yaşlanmayı da önleyebilir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Amerikan Diyetetik Derneğine göre, günde bir porsiyon chia tohumu yemek gün boyunca önerilen elyaf alımını sağlayabilir.

Lifler, vücudunuzun insülin düzeylerini dengelemesi için gereklidir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, keten ve chia gibi tohumlar yüksek lif içeriğine ve sağlıklı yağlara sahip oldukları için doğal kan şekeri dengeleyici olabilir.

Diyet lifi yüksek olan chia tohumları bağırsak düzensizliği giderir ve sağlıklı dışkı yapılmasını sağlar. Chia tohumlarındaki zengin lif içeriği, önemli miktarda su emer ve yenildiğinde midede hemen genişleme meydana gelir. Bu da, chia’nın açlığı ve iştahı bastırdığını ispatlayarak kilo kaybına neden olabileceğini açıklayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı zamanda, chia tohumları midede jelatin benzeri bir madde oluşturur. Bu jel chia tohumlarında çözünen liften kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotik büyümeyi destekleyen bir prebiyotik olarak kullanılabilir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Chia, iltihaplanmayı tersine çevirebilen, kolesterolü düzenleyen ve kan basıncını düşüren, kalp sağlığı için son derece faydalı bir tohumdur.

Mevcut insan ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar alerji, angina, atletik performans artışı, kanser, koroner kalp hastalığı (KKH), kalp krizi, hormonal / endokrin bozukluklar, hiperlipidemi, hipertansiyon, inme ve vazodilatasyon için etkiler göstermektedir.

Chia tohumları linoleik asit bakımından yüksektir, bir yağ asidi olan ve vücutta yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin emilimine yardımcı olur. Chia sağlıklı yağlar bakımından oldukça yüksek olup, somondan daha fazla omega- 3  içerir. Omega-3, kan basıncını, kötü kolesterolü ve iltihabı düşürerek kalbi korumak için çalışır.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Chia tohumları alfa-linolenik asit ve lif açısından zengindir.

Arjantin’deki Litoral Üniversitesi’nden araştırmacılar, chia tohumlarının diyabet gelişimindeki iki önemli faktör olan dislipidemi (kanda aşırı yağ) ve insülin direnci gibi metabolik bozuklukları nasıl önleyebileceğini belirlemek için bir araştırma yaptılar. İngiliz Beslenme Dergisi’nde (British Journal of Nutrition) yayınlanan bu araştırma son derece etkileyici sonuçlar verdi. Bilim adamları aynı anda iki çalışma yaptı ve derin veriler elde etti.

 • İlk test, sağlıklı Wistar sıçanlarına ana besin kaynağı olan chia tohumları verilerek üç hafta boyunca sakkaroz açısından zengin bir diyete (SRD) nasıl tepki verdiğini değerlendirdi
 • İkinci testte sağlıklı sıçanlara üç ay boyunca bir SRD verilerek dislipidemi ve insülin direnci geliştirildi. Daha sonra, yeni hastalanan sıçanlar SRD + chia tohumları ile iki ay daha beslendiler.

Sonuçlar şaşırtıcıydı:

 • Birinci muayene sırasında, chia tohumları yeme, dislipidemi ve insülin direncinin başlamasını tamamen engelledi. Aslında, bu sıçanlardaki kan seviyeleri, diyetlerinin yüzde 65’inin şekerden oluşmasına rağmen üç hafta boyunca hiç değişmedi!
 • İkinci muayene sırasında, dislipidemik ve diyabetik sıçanlar iki ay boyunca chia tohumları + SRD ile beslendikten sonra koşullarından tamamen kurtuldu. Araştırmacılar aynı zamanda, chia tohumlarının diyet ilavesinin, vücudun metabolizmasını etkileyen ve obezitenin bir bileşeni olan “karın yağı” dokusu olan viseral yağ dokusunu da azalttığını keşfetti.

Kısacası, chia tohumlarının şeker hastalığını durdurduğu ve tedavi ettiğimi kanıtlandı.

Enerjiyi ve Metabolizma Hızını Artırır

Journal of Strength and Conditioning Journal’da yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre, günde bir porsiyon chia tohum tüketmek, metabolizma hızını artırmaya ve aynı zamanda karın yağını yakmaya yardımcı oluyor. Çalışmalar, beslenmenize chia tohumlarının eklenmesinin vücudun metabolizmasını etkileyen ve obezitenin bir bileşeni olan “karın yağı” dokusu olan visseral adipoz dokuyu da azalttığını gösteriyor.

Kemik Gelişimi İçin Çok Faydalı

Kalsiyum, kemik sağlığında esastır ve kemik kuvveti ve kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Chia ayrıca kemik sağlığı için bir başka önemli besin olan bor içerir. Bor, kemiklerin ve kasların sağlıklı büyümesi için kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor metabolizmasına yardımcı olur.

Kas Oluşturur ve Kilo Vermeyi Sağlar

Chia tohumları aynı zamanda bitki temelli en iyi protein kaynakları arasındadır. Buda, yağsız kas oluşturma, yağ yakma ve kan şekeri seviyelerini dengelemek isteyenler için yeterli bir nedendir.

Chia tohumları, egzersiz yaparken kaybedilen besinlerin bir kısmının yenilenmesine yardımcı olmak için güçlü bir antioksidandır. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi minerallere sahiptir.

Chia tohumları kendi ağırlığının 10 katı kadar su emer. Bu nedenle, chia tohumları nemlenmeyi uzatabilir ve elektrolitlerin besleyici absorbsiyonunu iyileştirebilir. Bu ayrıca sindirimi yavaşlatır ve sizin şeker arzunuzu azaltarak daha tok hissetmenizi sağlar.

Chia tohumları çinko oranı yüksek olduğundan vücudun leptin düzeyinin arttırmasına yardımcı olur. Leptin, iştahı düzenleyen, vücudunuzun enerjiyi nasıl harcadığını ve enerji seviyenizi nasıl düzenlediğinizi gösteren önemli bir hormondur.

Meme Kanseri ve Servikal Kanser İle Savaşır

Chia tohumları, bir omega-3 yağ asidi olan alfa lipoik asit (veya ALA) bakımından zengindir. 2013’te Journal of Molecular Biochemistry dergisinden yayınlanan araştırmada, ALA’nın hem meme hem de serviks kanserlerinde kanser hücrelerinin büyümesini sınırladığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, normal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin hücre ölümüne neden olduğunu keşfettiler. ALA’nın diğer kanser türleriyle ilgili daha derin etkilerini bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, giderek yaygınlaşan bu kanser türleriyle mücadele eden kadınlar için büyük bir keşif oldu.

Böylece, chia tohumları kanserle mücadele eden gıdalar arasında yer aldı

Dişler İçin En İyi Besin

Sponsorlu Bağlantılar

Kalsiyum, fosfor, vitamin A ve çinko ile dolu olan chia tohumları, diş sağlığına yardımcı olan en iyi besin maddesidir. Kalsiyum, dişlerinizin yapı taşıdır ve diş sağlığı için gereklidir.

Çinko, plakları dişlerinize mineralize etmeyerek tartar oluşumunu önler ve ağız kokularını uzak tutan antibakteriyel bir etkiye sahiptir. A vitamini ve fosfor da güçlü dişler ve sağlıklı bir ağız için önemlidir.

Chia tohumu

Chia Tohumunun Zaraları

Chia tohumlarıyla ilişkili çok az yan etki vardır. Bununla birlikte, chia tohumlarının prostat kanseri üzerindeki etkileri hakkında çelişkili bir araştırma yapılmıştır. Prostat kanseri ile ilgili yapılan bir çalışma, bu tohumda bulunan yağ asidinin prostat kanseri riskini artırdığını gösterdi; ancak daha sonra çalışmanın bazı önyargı içerdiği görüldü.

Aslında, 2010’da yapılan bir araştırmada chia tohumlarının prostat kanseri riskini artırmadığı gösterdi ve tam aksine katılımcılardaki riski azalttığı ortaya konuldu.

Bazen, yüksek lif içeriğinden dolayı bazı insanlar, özellikle büyük miktarlarda, chia tohumları tüketmelerinden dolayı mide rahatsızlığı yaşayabilir. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi chia tohumlarını da kararına tüketin ve özellikle bol miktarda su içmeye özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir