Çocuğun Yaşına Göre Boyu Nasıl Olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Boy Yaş Durumu

Çocuğumun boyu yaşıtlarındaki çocuklara göre normal olup olmadığınızı merak ediyorsanız bu yazımızı dikkatlice okumanızı öneririm.Her anne baba çocuğunun boyunun uzunluğunu yaşıtlarındaki diğer çocuklar gibi olmasını ister.Özellikle de eğer çocuğunuzun boyu diğer çocuklara oranla daha kısa ise anne baba için bu büyük bir sorun olabiliyor.

Neden benim çocuğumun boyu daha kısa  diye endişe etmeye başlarlar.Aslında çocuklarda yaşa göre ideal boy vardır. Boy hesaplanırken şu boy normaldir demek yerine çocuğun büyüme eğrisinden faydalanırız. Örneğin 50 cm boyunda doğan bir çocuk ilk bir yıl içinde 20-30 cm kadar uzayabiliyor.

boy uzatma

Sponsorlu Bağlantılar

Bu aşamadan sonra çocuğun kilosuna ve boyuna göre oluşacak büyüme eğrisinde düzgün bir ilerleme beklenir. Bu eğri işaretlendikçe çocuğun büyüme eğrisi ortaya konur. Büyümenin yaşa göre nasıl ilerlediği de bu eğriye göre ortaya konur. Bazı çocuklar yavaş büyüme eğiliminde, bazıları da hızlı büyüme eğilimindedir.

Buradaki sapmalar ve yavaşlamalar değerlendirilir ve yaşına göre normal olup olmadığına bakılır. Örneğin 10 yaşına gelmiş bir çocukta 160 cm normalken bir ailede 180 cm normal kabul edilebilir. Anne ve babaya bakıp çocuğun gelişimini takip ederek sonuca varabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir