Çocuklarda Yaşa Göre Hangi Oyuncaklar Alınmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

Çocuk gelişimi açısından oyuncaklar çok önemli bir yere sahiptir.Çocukların sosyal ve psikolojik yönden gelişimlerine katkıda bulunan en önemli etkenlerden birisi de hiç şüphesiz oyuncaklardır.Bu yüzde çocukların gelişim dönemlerine göre oyuncak seçmek gerekir.

Çocuklarınıza hangi dönemde ve yaş aralıklarında ne tür oyuncaklar vermeniz gerektiğini Psikolog Işın Akı anlattı.Çocuklarınıza hangi yaş aralıklarında hangi oyuncakları verdiğinizi ve bu oyuncakların çocuklar üzerinde ne tür etkiler bıraktığını anlatan ünlü Psikolog, oyuncak seçimi, konusunda size yol gösterecek.

Sponsorlu Bağlantılar

0-6 Ay Arası Oyuncaklar

Bu dönemde bebeğinize; görme-duyma duygularına seslenen yatak başına asılabilen ya da elde tutulabilen müzikli oyuncaklardan verin.

6-12 Ay Arası Oyuncaklar

Bebeklerin oturma ve emekleme becerilerinin arttığı bu aylarda, oturarak oynayabileceği keşif-aktivite oyuncakları, üst üste konulabilecek oyuncakları ve kuleleri tercih edin. Ayrıca; neden- sonuç ilişkisini kurmaya başlayabilecekleri sesli ve ışıklı oyuncakların bu dönemde verilmesi, oyun bilincinin ve oyun zamanı kavramının oluşmaya başlamasına da yardımcı olur.

12-24 Ay Arası Oyuncaklar

Yürümeyi öğrenmesi sayesinde daha da bağımsızlaşan bebeğiniz aynı zamanda merakını tatmin edecek yeni oyun ve oyuncaklarla tanışmalıdır. Plastik oyuncaklarda temel seçim kriteri ses-ışık-müzik-hareket olmakla beraber, 3 yaşa kadar en yaramaz dönemi olduğunu hatırlayarak tercihiniz, dayanıklı oyuncaklardan yana olmalıdır. Bu dönemde, ahşap malzemeden yapılan oyuncaklar iyi bir seçimdir. Ayrıca, büyük parçalı yap-bozlar, pastel boyalar, kalemler de uygun olur.

2-3 Yaş Arası Oyuncaklar

Çocukların hareketlilik açısından enerjisini en çok olduğu “en yaramaz” dönemlerinden biridir. Çünkü; “Dünyanın kendi etrafında döndüğü bilinciyle” her şeyin her zaman onun istediği şekilde olmasını isterler. Bu dönemde, neden-sonuç ilişkisini birkaç yönlü deneyebileceği keşif-şekil oyuncakları( sesli, ışıklı ya da ahşap), her türlü tekerlekli araç (araba, tren, kamyon vb), mutfak oyuncakları alabilirsiniz. Evcilik ve marangozluk gibi oyunlar bu dönemde oldukça ilgisini çeker.

Ayrıca bakınız;

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir