D Vitamini Eksikliği Neden Olur? Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

D Vitamininin Önemi

Son dönemde sıklıkla D vitamininin önemi dikkat çekiliyor. Yapılan çalışmalar, düşük D vitamini düzeylerinin vücuttaki hastalık ilerlemesini sağladığını ortaya çıkarıyor. Ayrıca güneş ışığı  ile alınan yeterli seviyelerdeki  D vitamininin hastalık riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda halihazırda olan hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı oluyor.

(D vitamininin D1, D2, D3, D4 ve D5 şeklinde bilinen beş türü vardır, D vitamini olarak D2 ve D3 vitaminlerinden bahsediliyor.)

D vitamini, kemik sağlığı için önemlidir; ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmaktadır. Kalsiyum ve fosfor emilimi ve metabolizması için hayati önem taşımaktadır. Buna ek olarak:

  • Bağışıklık sistemini düzenler ve destekler
  • Sağlıklı vücut ağırlığı korur
  • Multipl skleroz gelişme riskini azaltır
  • Yaşlandıkça beyin fonksiyonu korur
  • Astım semptomlarının şiddetini ve sıklığını azaltır
  • Kadınlarda romatoid artrit gelişme riskini azaltır

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

Birçok nedenden ötürü birçok kişi günlük ya da haftalık D vitamini almıyor, bu da D vitamini eksikliğine neden oluyor. Aşağıdaki durumlarda yeterli miktarda D vitamini alınamıyor:

Yeterli güneş ışığı alınmadığında: Vücudunuz düzenli olarak güneşe maruz kalıyorsa ihtiyacı olan D vitamini alacaktır. Ancak, birçok insan iş, yaşam tarzı ya da soğuk hava nedeniyle içeride harcadıkları zaman yüzünden yeterli güneş ışığı almıyor.

Güneş kremi kullanıyorsanız: Kullandığınız nemlendirici SPF değerine sahipse, UVB ışınlarını bloke eder ve vücudunuzun D vitamini üretmesine izin vermez. Cildinizi nemlendirmek için kullanacağınız nemlendirici, güvenli ve NON-SPF kremi olmalıdır. Cildinizi nemlendirmek için organik bir krem arıyorsanız hindistancevizi yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Daha koyu cilde sahip olanlar:  Daha koyu cilde sahip olan insanlar, daha açık tenli insanlara oranla aynı miktarda D vitamini almak için güneşe daha fazla maruz kalmaya ihtiyaç duyarlar.

Takviye almayanlar: Tek başına yediğiniz gıdalardan yeterince D vitamini almanız çok zordur. Vücudunuz obez ise veya hamileyseniz normalden daha fazla D vitamini ihtiyacınız var demektir. Bu yüzden ekstra D vitamini takviyesi almanız gerekir.

Ayrıca bkz: D Vitamini İçeren Besinler

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Semptomlardan tek başına bir D vitamini eksikliği olduğunu saptamak zordur, çünkü yaygın semptomlar belirsizdir, yorgunluk veya genel ağrı ve sızlanma gibi belirtilerde söz konusudur.

Sponsorlu Bağlantılar

D vitamini eksikliğinin daha ciddi semptomları kemiklerindeki ağrı ve genel zayıflık ile birlikte dolaşımın zor olmasıdır. Bazı insanlar sık sık enfeksiyona yakalanabilir. Bazı insanlarda ise bu belirtilerin hiçbirini göremeyebiliriz.

D vitamini eksikliği olduğuna inanıyorsanız, doktora görmeli veya D vitamini düzeylerini kontrol etmek için kan testi yapmalısınız.

D Vitamini Eksikliğinde Yakalanan Kronik Hastalıklar

D vitamini eksikliğinin neden olduğu kronik hastalıklar aşağıdaki gibidir;

Alzheimer hastalığı
Astım
Otizm
Kanser
Boşluklar
Soğuk & amp; grip
Kistik fibroz
bunaklık
Depresyon
Diyabet 1 ve 2
Egzamat ve amp; sedef hastalığı
İşitme kaybı
Kalp hastalığı
Yüksek tansiyon
kısırlık
Enflamatuar barsak hastalığı
Uykusuzluk hastalığı
Maküler dejenerasyon
Migren
Multipl Skleroz Crohn hastalığı
Kas ağrısı
şişmanlık
osteoporoz
Periodontal hastalık
Preeklampsi
Romatoid artrit
Şizofreni
Nöbetler
septisemi
Yaşlanma belirtileri
Tüberküloz

Yakın tarihli bir araştırmada, düşük D vitamini seviyesine sahip lösemi hastalarının ölme ihtimalinin iki kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Yeterli D vitamini seviyesine sahip olanlarda ise iyileşmenin daha hızlı ilerlediği görüldü. Aynı zamanda, D vitamininin daha yüksek seviyelerinin daha uzun yaşam süresi ve hastalık ilerlemesinin azalmasına neden olduğu keşfedildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir