Diş Lekelerinin Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

 Diş Lekesi Neden Olur?

Düşlerinizi her gün fırçalasanız dahi bazen dişlerinizde lekelerin meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu diş lekeleri tükettiğiniz besinler ve kullandığınız ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Peki hangi besinler ve hangi ilaçlar diş lekesi meydana getirir?

Tükettiğiniz besinler diş minesi nede zarar verebiliyor ve diş renginde değişikliklere neden oluyor. Bu besinler genellikle hazır gıdalardır. Soda, kola, şarap, kahve, çay ve diğer hazır gıdalar diş lekesi oluşmasına neden olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Soda ve Kola: İçerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yaparlar.

Şarap: Kırmızı şarap; yoğun rengi, beyaz şarap ise içeriğindeki yoğun asit nedeniyle dişlerde lekelenmelere yol açar.

Kahve ve Çay: Ülkemizde alışkanlık haline gelmiş içeceklerden kahve ve çay aşırı tüketim sonucunda kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakır.

Hazır Gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırır.

dişler, sağlık, doktor, tartar

Diş Lekeleri Tedavisi

Estetik görünümü olumsuz etkileyen diş lekeleri kısa sürede, pratik uygulamalarla tedavi edilebilir. En çok tercih edilen tedavi yöntemleri; diş beyazlatma ve yaprak porselen uygulamasıdır.

Diş Beyazlatma

Diş lekelerinde en çok uygulanan tedavi diş beyazlatma işlemidir. Bu işlemde iki farklı beyazlatma yöntemi vardır. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma yöntemidir. Diş Hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın içerisine Amerikan FDA onaylı bir ilaç konularak ve beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştirilir. Günde ortalama 4–6 saat takılması gerekir. İkinci ise muayenehanede uyguladığımız beyazlatma işlemidir. Dişlerdeki gözeneklerin temizlenmesinde “Hidrojen peroksit” yani oksijenli su veya türevi “ Karbamid peroksitli jeller kullanılıyor. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer ışığı verilerek aktive edilip beyazlama gerçekleşiyor. Bu uygulamada dişeti ve dokular özel koruyucularla korunduğundan zarar görmemektedir. Kişinin diş minesinin rengine bağlı olarak beyazlama oranı değişmektedir.

Yaprak Porselen Uygulaması

Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında son derece etkilidir. Laminate venerler ince porselen yapraklardır. Materyalin ışık geçirgenliğinden dolayı oldukça doğal bir görünüm sağlayan porselen venerler kişinin dişlerinde sadece 0,15 ile 0,30 mm aşındırmayla dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılırlar. Bu sayede bireyler dişlerinde beğenmedikleri şekil ve rahatsız oldukları renkleşmelerden kurtulabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir