Diş Plaklardan Korunmanın ve Kurtulmanın Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Sağlığı

Görüntü olarak insanlar için dişlerimiz aslında çok önemlidir. Konuştuğumuzda, güldüğümüzde her an görünen yerdir. Televizyonda veya reklamlarda dişlerinizin üzerinde biriken plağı günlük olarak fırçalayarak temizlememiz gerektiğini duymuşuzdur. Bu kadar önemli diş plağı neymiş, ilk onu öğrenelim;

Plak dişler üzerinde oluşan, gözle görünemeyen, renksiz, yapışkan bir tabakadır. Hacminin % 30′u genel olarak tükürükten meydana gelen , yiyecek artıklarından ve ağız içi doku döküntülerinden, % 70′i ağızdaki bakterilerden, bakteri artıklarından oluşmuş kıvamlı bir yapıdır. Bu bakterilerin ise yaklaşık % 30′u canlı, aktif haldedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dişler fırçalanmadığımız da ise mikrop tabakası zamanla kalınlaşacak önce çevresinde olan dişetinde kızarma, şişme, yumuşama ve kanamaya, daha sonra ise dişetinin dişten ayrılmasına, dişlerin sallanmasına ve en sonunda da dişlerin çekilmesine neden olacaktır. Dişlerimizin böyle olmasını istemeyiz, bunun için tabakayı temizlemenin tek çaresi diş fırçası ile dişleri fırçalamaktır.

dişler, sağlık, doktor, tartar

Çürüklerin ve dişeti hastalıklarının başlıca sebebi olan plak, yiyecek artıklarından ve bakterilerden oluşan, yapışkan ve renksiz bir bakteri tabakasıdır. Bu plak tabakalarının diş üzerinde tutunması 24 saat alır, yani plaklar 24 saat temizlenmeyince diş taşına (tartar) dönüşür.

Diş hekimi Kıvanç Cebesoy bu plaklardan korunmanın yollarını anlatıyor.

Diş Plaklardan Korunmanın Yolları

Ağızdaki bakteriler dünyada ki insan sayısından fazla!

Bakteri plağının 1 milimetre küpünde 3 milyon bakteri yaşar. Bu da ağzınızdaki bakteri sayısının dünyadaki insan popülasyonundan fazla olması anlamına gelir.

Plaktan kurtulmak için fırçalamak yetmez!

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece diş fırçalamak, ağızdaki bakterilerden kurtulmaya yetmez, plak oluşumu diş fırçaladıktan hemen sonra başlar. Fırçalamak dişlerinizi temiz hissetmenizi sağlayabilir ancak kötü bakteriler, ağzınızın kalanında yaşamaya devam eder.

Diş fırçası ağzınızın sadece yüzde 25’ini temizler…

Dişler ağız yüzeyinin sadece yüzde 25’ini kapladığından, ne kadar iyi fırçalarsanız fırçalayın kalan yüzde 75’lik ağız yüzeyi fırça ve diş ipi ile yapılan temizlikten sınırlı fayda sağlar ve ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak dişlerin üzerine ve tüm ağıza yeniden yayılırlar. Bu nedenle, bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız bakım ürünü ile ağzı çalkalamak, fırça ve diş ipinin ulaşamadığı yüzeylerin de temizlenmesini sağlar.

Yatmadan önce ağız bakımını ihmal etmeyin!

Uyduğunuzda ağzınız kuru olduğu için savunmasız kalır. Bu kuruluk, plak ve bakterilere çoğalma ortamı hazırlar. Yatmadan önce bakteri plağına karşı etkili bir ağız bakımı yapmak, gece boyu plak ve bakterilerden korur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir