El Titremesi Hangi Hastalıklara İşaret Ediyor?

Sponsorlu Bağlantılar

El Titremesi

El titremeleriniz mi başlayıp ve ellerinizin titremelerine bir türlü hakim olamıyor ,elinize su içmek için aldığınız bardağın sallandığını fark ediyorsanız.Hiç vakit kaybetmeden en kısa sürede doktora başvurun. El titremeleri herkes için can sıkıcı korkutucu bir işarettir.

Her yaşta karşılaşılabilecek bir durum olan el titremesi iyi analiz edilmelidir.El titremesi ile ilgili olarak nöroloji uzmanları ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğini söylüyor.Aynı zamanda nöroloji uzmanları el titremeleri hakkında şunları söylüyor; “Bununla birlikte el titremesi Parkinson hastalığı ya da beyin-beyincik-omurilik kökenli herhangi bir hastalığa işaret edebildiği için bu işareti ciddiye almakta fayda var!”

Sponsorlu Bağlantılar

El titremeleri herhangi bir nörolojik hastalığın işaret edebileceği için mutlaka bir nöroloji uzmanı tarafından dikkatle değerlendirilmesi gereken bir şikâyettir. Herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığı kararını nöroloji uzmanına bırakmak şarttır.

El Titremesi Neye İşaret Ediyor?

El titremesinin bazı hastalıkların işareti olabileceğini belirten nöroloji uzmanları uyardı: “Elleriniz titriyorsa vakit kaybetmeden doktora gidin”

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Erdoğan, genç yaşlarda görülen el titremesinin bazı hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Erdoğan, son yıllarda el titremesi şikâyetiyle çok sayıda hastanın kendilerine başvurduğunu belirterek şunları söyledi:

”İleride sıkıntı yaratabilecek bazı hastalıklar elde titremeyle başlayabiliyor. Örneğin Parkinson hastaları genellikle diğer bulguların farkına varmayıp eldeki titreme yakınmasıyla bize başvurabiliyor. Bu tarz hastalarda genellikle istirahat ederken belirgin olan bir titreme söz konusudur. Bazen de guatr sorunları olan veya kullandığı çeşitli ilaçlara bağlı titreme yaşayan hastalarımız oluyor. Yine çok önemli olmayan ama hastanın günlük hayatını etkileyebilen hastalıklar var. Bir şeye uzandığında veya tuttuğunda elleri titreyen hastalar gibi. Günlük hayatı etkileyebildiği için bazen bu hastalar sosyal hayattan kendilerini soyutlayabiliyor, insan içine çıkmıyor, çünkü titreme giderek artıyor, hastanın yaşamını çekilmez hale getirebiliyor.”

Genç yaşlarda görülen titremenin nedeninin heyecan, stres veya sıkıntı olabildiğini ifade eden Erdoğan, ”El titremesi birçok hastalığın habercisidir. Bu nedenle çok önemsenmelidir. Gençlerdeki el titremeleri guatr, vitamin eksikliği ve ailesel bazı tip hastalıkların da belirtisidir. Ellerde titreme varsa mutlaka bir hekim görüşüne başvurulmalı. Titremenin karakteri çok önemli. Hastanın günlük hayatını etkileyen ancak masum bir titreme olabileceği gibi ilerleyici bir hastalığın belirtisi de olabilir” dedi.

A.A

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir