Elmanın Zararları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Elmanın beslenmedeki önemi

Elmanın sağlık için bir çok faydası bulunuyor ancak elmanın zararları var mı? Kanserden diyabet riskini azaltmaya kadar bir çok faydası olan elmanın insan sağlığına ne gibi zararları olabilir?

Elma bir kişinin yiyebileceği en sağlıklı gıdalardan biridir. Lif ve C vitamini bakımından zengindir ve kalorisi düşüktür, yalnızca az miktarda sodyum içerir, yağ veya kolestrol içermezler.  Elmalar antioksidan olarak işlev gören polifenoller açısından da zengindirler. Dolayısı ile kanseri önlemeye yardımcı olur.

Eelmalar kilo kontrolü, kemik sağlığı gibi faydalara sahip olmasının yanı sıra astım ve alzheimer hastalığının etkilerini de hafifletir.

Elmaların faydalarına kısaca değindikten sonra elmanın zararları ve riskleri konusunda bilgi verelim.

Elmanın zararları

Aşırıya kaçılmadığı sürece elmanın bilinen bir sağlık riski ve zararı bulunmuyor. Fakat aşırı miktarda yenen herhangi bir şeyde olduğu gibi, elmalar da kilo alımını artırabilir.

Elmalar asidiktir ve elmanın suyu diş minesine zarar verebilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada elma yemenin dişlere karbonatlı içecekten dört kat daha fazla zarar verebileceğini gösterdi.

Elmayı yavaş yavaş yemek de elmadaki asitlerin diş minesine zarar verme olasılığını artırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan başka araştırmalarda günde bir elmadan fazla yemenin dişlere zarar verebileceğini gösterdi.

Diş hekimleri, önce elmayı bıçakla doğrayıp daha sonra yemenizi öneriyorlar.

Elmalar ve zirai mücadele ilaçları

Yapılan araştırmalarda, organik elma yetiştiriciliğinde bile elmanın üzerinde böcek ilacı kaldığını gösteriyor. Bu yüzden elmayı iyice yıkadığınızdan emin olmalısınız.

Elma çekirdeklerini yemek de çok zararlıdır. Yenilen elma çekirdekleri sindirim enzimleri ile temas ettiğinde güçlü bir zehir olan siyanürü açığa çıkarır. Çok fazla miktarda elma çekirdeği yemek ölümcü sonuçlar doğurabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir