Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Aşılar ve Zararsız Aşılar

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik dönemi aşıları

Hamilelik döneminde özellikle bebek sağlığı için bir dizi aşılar yapılması gerekmektedir. Bu aşılardan bazıları zorunlu, bazılarının yapılması gerekli, bazıları ise isteğe bağlı olarak yapılan aşılardır.

Özellikle yeni doğan bebeğin hastalıklardan korunması için bu aşılar çok önemlidir. Ayrıca anne karnında da bazı hastalıklara karşı bu aşılar korumaktadır. Gebelik döneminde yapılması gereken aşılar hakkında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gazi Yıldırım detaylı bilgiler verdi.

Sponsorlu Bağlantılar
 Gebelikte yapılan aşılarda amaç; gebelik esnasında fetusta konjetinal malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum eylemini azaltmak, gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıkalrdan anneyi korumak, yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak şeklinde sıralanıyor. Gebe olmayan kişilerin kızamıkçık ve suçiçeği enfeksiyonuna karşıbağışıklığı yoksa gebelik öncesi dönemde bu aşıları yaptırmaları uygun görülüyor. Böylece gebelikte kızamıkçık ve suçiçeği geçirme riski ortadan kalkıyor.

gebelik aşı

Gebelikte Hangi Aşılar Yapılır?

Gebelikte zararsız olan aşılar:

Tetanoz Difteri Aşısı, Grip Aşısı, Hepatit B Aşısı, Kuduz Aşısı

Sadece gerektiğinde yapılması önerilen aşılar:

Boğmaca Aşısı, Pnömokok Aşısı, Kolera Aşısı, Sarı Humma Aşısı, Hepatit A Aşısı, Palio Aşısı

Gebelikte yapılmaması gereken aşılar: 

Kızamık Aşısı, Suçiçeği Aşısı, Kabakulak Aşısı, BCG, Canlı Palio Aşısı

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir