Geçmeyen Hıçkırık İçin Ne Yapmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süren hıçkırık tehlikeli olabilir

Her insan zaman zaman hıçkırığa yakalanır. Genellikle kısa süreli olan hıçkırıklar nadiren uzun süreli de olabiliyor. Uzun süren yada geçmeyen hıçkırıklar tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Hıçkırık sırasında diyaframda meydana gelen kasılma sonucunda ciğerlerimize hava dolar. Bu esnada ses telleri kapanır ve hıçkırık sesi ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Hıçkırık oluşmasına neden olan 100’den fazla etken bulunmaktadır. Çoğu zararsız olan bu etkenler arasında bazı anestezi ilaçları, kortizonlar, Parkinson hastalığı ilaçları ya da kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları sayılabilir. Bunların yanı sıra gülmek, fazla alkol almak, hızlı yemek, gazlı içecekler içmek de hıçkırıpa neden olabilmektedir.

rp_hickirik-tutmasi.jpg

Geçmeyen hıçkırık için doktora görünün

İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı’dan ‘hastalıkların bilinmeyenleri’ ile ilgili önemli bir uyarı geldi.

Küçükardalı, “Hıçkırık çoğu zaman basit nedenlere bağlı olarak ve kısa süreli gerçekleşir. Ancak uzun süren hıçkırıklar diyafragmayı yukarıdan (akciğer) ve aşağıdan (mide, karaciğer, dalak) uyaran tümöral hastalıklara işaret edebilir. Bu sorun halinde doktora başvurulması gerekirdedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir