Gerçek Tereyağı Köy Tereyağının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Gerçek Tereyağı Hangisi?

Tereyağı derken hemen aklınıza marketlerde satılan tereyağları gelmesin. Marketlerde satılan tereyağları her ne kadar üzerine “köy tereyağı” yazsa da endüstriyel olarak üretilmiş tereyağlardır. Bu tereyağları normalden çok daha hızlı sürelerde, kimyasal katkılar üretilen yağlardır.

İçeriğinde daha uzun raf ömrü olsun ve gerçeğe yakın bir tat olsun diye ekstra kimyasal katkı maddeleri eklenir. Doğal olarak bu tereyağlarında gerçek anlamda faydalanmak mümkün değildir. Bu yüzden tereyağının faydaları elde etmek için markette satılan tereyağlarını tüketmeyi aklınıza getirmeyin.

Peki gerçek tereyağı yani köy tereyağı hangisidir?

Gerçek tereyağı içerisine hiçbir kimyasal katkı maddesi eklenmeden, doğada gezerek beslenen hayvanlardan elde edilen el yapımı köy tereyağlarıdır. Eskiden köylerde kendi dede ve ninelerimizin yaptığı tereyağları gerçek tereyağıdır. Marketlerde satılan ve gerçek olmayan tereyağları hem bıçakta fazla leke bırakır hemde dışarıda bıraktığınıza geç erir. Sahte tereyağları genellikle margarin üzerine giydirilmiş bir şekilde piyasada satılmaktadır.

Tereyağının farklı bölgelerde farklı isimleri ve çeşitleri olabilir. Iğdır gibi doğu yörelerinde kere ve sarı yağ da tıpkı tereyağı gibi faydalıdır. Urfa gibi güneydoğu bölgelerinde Urfa yağı, sade yağ veya sarı yağ isimleri de kullanılır. Hatta kuyruk yağı ve iç yağı tıpkı tereyağı gibi faydalıdır. Kısacasu hayvansal yağların hepsi tereyağı gibi faydalıdır.

Tereyağı nasıl tüketilir?

Tereyağı denilince hemen akıllara ekmeğe sürüp yemek gelir ancak ekmek de sağlık açısında çok zararlı olduğu için tereyağını daha sağlıklı yöntemlerle kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun için sıcak yemekleri tereyağı ile yapabilir, yumurta kırabilir, çaya veya kahveye katabilir, havuca, cevize ve turpa sürerek tüketebilirsiniz.

Köy Tereyağının Yararları

  • A vitamini bakımında en iyi kaynak tereyağıdır.
  • Antioksidan bakımında çok zengindir (kolesterol, A vitamini, E vitamini, selenyum)
  • Konjuge linolenik asit  (CLA) yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle antienflamatuvar, antiallerjik ve antikansorejenik etkilere sahiptir.
  • İyot bakımında iyi bir kaynağıdır.
  • Diş çürükleri ve osteoporoz riskini azaltır.
  • Lesitin açısından zengindir.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir