Göbek Yapan ve Kilo Almaya Neden Olan Duygular

Sponsorlu Bağlantılar

Duyguların Kilolar Üzerindeki Etkisi

Göbek oluşması ve kilo alınması yedikleriniz ve içtiklerinizin yanı sıra direk hormonlarla alakalıdır. Yedikleriniz ve içtikleriniz de beyininze sinyaller göndererek hormonların salgılanmasına neden olur. Bu hormonlar ise kilo almanız yada kilo vermeniz konusunda direk rol oynar. Çünkü göbek yoktan var olmaz.

Hormonlar ise hem tükettiklerimiz hemde duygularımız tarafından tetiklenir. İçinde bulunduğumuz ruh hali farklı hormonların salgılanmasına neden olur. Heyecanlanınca adrenalin hormonunun salgılanması gibi.

Ortaya çıkan bu duygu değişimlerine göre vücudumuzda tepki verir. Karın yağları da buna dahildir. Bazen duygu odaklı hormonların üretilmesi yağ hücreleri üzerinde doğrudan etki yapar ve yağlı dokuyu kaybetmemize neden olur. Aksine olumsuz bir durumda yani kötü ruh hallerinde salgılanan hormonlar ise kilo almanıza ve göbek yağı birikmesine neden olur.

Şimdi hangi duyguların göbek oluşmasına ve kilo almamıza neden olduğuna bakalım;

Göbek Oluşmasına Neden Olan Duygular

1) Yalnızlık: Açlık hormonlarını yukarıya çıkarır.

Herhangi bir kötü ruh hali ve yalnızlık ile kilo alma arasında güçlü bir bağlantı vardır. Yapılan son araştırmalarda yalnızlık ile iştah hormonları arasında büyük bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır. Yalnızlaşan insanlar zamanla daha hareketsiz bir yaşam sürdürmeye başlıyor ve daha fazla kalori almaya başlıyor ve bunun sonucu olarak da fazla kilolar ortaya çıkıyor.

Yapılması gereken:Bilgisayarın başından kalkın, sosyal ağları daha az kullanın ve daha az internete girin. Ve sosyal çevreye karışarak çeşitli aktivitelere katılın.

2) Evlilik: Eşiniz kendi kötü alışkanlıklarına sizi de ortak eder.  

Evli olma veya evliliğe yeni adım atma, 600’den fazla araştırmaya göre kilo alma ile doğrudan ilişkili olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar kilo olma nedenini “fiziksel aktivitelerin azalmış olması ve öğünlerin daha düzenli ve daha büyük porsiyon boyutlarına ulaşması” olarak tespit etmişler.

Yapılması gereken: Sağlığınızı zarar veren ortak alışkanlıkları tespit edin. Eşiniz ile sağlıklı bir beslenme düzenine başlayın. Birlikte yemek dersleri ve fitness dersleri gibi kilo verdiren eğlenceli aktiviteler yapın. 

3) Yoksunluk: Açlık olarak ortaya çıkar.

Kendinizi bazı şeylerden mahrum bırakıyorsanız, yemek yeme isteği olarak geri dönecektir.  Eğer belirli gıdalara karşı direnmeye çalışıyorsanız, yeme isteğiniz daha da artacaktır. Beynimiz isteklerimize karşı bize tuzak kuruyor, ödül olarak yasak gıdaları gösteriyor. En diyetlerin de başarısız olması bu yüzdendir.

Yapılması gereken: Eğer diyet yaparak kendinizi diğer yiyecekler karşı yoksun kılıyorsanız, haftada en az bir kere yoksun kaldığınız bu gıdalardan az miktarda tüketin. Bunu yaparak bu gıdalara daha az muhtaç olduğunuzu hissettirecektir.

4) Stres : Yağ depolama tetikler. 

Stres, vücudunuzda ilk olarak adrenalin üretimini yukarı çeker. Adrenalinler ise vücudunuzun her alanındaki yağ hücrelerinin, yağ asitlerini kan dolaşımınıza dahil etmesi için enerji olarak kullanılırlar.Kortizol denilen ikinci bir hormon ise kan dolaşımında kullanılmayan yağ asitlerini alır ve göbek bölgesinde saklar. Bu yağ depolanır ve yakılmaz.

Yapılması gereken: Kahkaha en iyi stres gidericidir. Bu, ruh halinizi iyileştirir, kalp atış hızınızı düşürür ve anksiyete azalır. Bunun en iyi yolu ise internetten komik videolar izlemektir.

Sponsorlu Bağlantılar

5) Can sıkıntısı: Kafa karıştırıyor

Canınız sıkkın ise akıllı gıda tercihleri yapma yeteneğinizi kaybedersiniz. Can sıkıntısı olduğu durumlarda yanlış besin seçimleri yapılır ve normalden daha fazla tüketilir.

Yapılması gereken: Sıkıntıyı yenmenin en iyi yolu, kendinizi zorlayarak eğlendirmeye çalışmak yerine, başkalarına yardım etmeye çalışın.

6) Endişe: Düzensiz beslenmeye yol açar

Endişeli olduğunuzda, vücudunuz her zaman muazzam stres altında olduğu hissini verir. Endişe ve kaygının kilo için güçlü bir tetikleyici olmasının nedeni budur. Yapılan bir araştırmada yeme bozukluğu olan kişilerin üçte ikisinde anksiyete sorunu olduğu ortaya çıktı.

Yapılması gereken: Anksiyete için en iyi kanıtlanmış tedaviler arasında egzersiz ve doğada zaman geçirme yer alıyor. Açık havada bisiklet sürerek doğal doğada egzersiz yapmış olursunuz ve kaygılarınızdan uzaklaşmış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir