Hamilelikte Ayaklar ve Bacalar Neden Uyuşur?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Hamilelikte ayak ve bacak neden uyuşur? [/box]

Cevap:

Hamilelikte El ve Ayak Uyuşması

El uyuşması ve karıncalanma, sinir sıkışması ve sinirlere baskıdan oluşur. Vücuttaki sinirlerin seyirlerine baskı olduğu zaman, el ve ayaklarda karıncalanma yani uyuşma yaşanır. Gebelikte el uyuşması yaşanmasının sebebi, rahmin büyümesi sonucunda bacaklardaki sinirlere baskı uygulaması ve şişlik oluşturmasıdır. Şişlik oluştuğu için de, sinirler baskı altında kalır, bu da ellerde ve ayaklarda uyuşmaya neden olur. Bazı durumlarda, el ve ayak uyuşması ciddi sorunlara yol açabilmektedir, fakat genelde doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur.

el uyuşması ve karıncalanması

Bazı bayanlarda, derin nefes almaya bağlı karıncalanmalar görülebilir. Buna iğne iğne batma denilmektedir. Gebelik döneminde  yaşanılan, el-ayak uyuşması geceleri en üst seviyede görülür. Adeta uykudan uyandıran karıncalanma hissi, uyku bozuklulğuna neden olur. Bir çok bayan, gece el uyuşması ile uyanır ve bunu elde kuvvetsizlik olarak düşünür. Ancak yapılan muayene sonucunda, kuvvetsizlik olmadığı saptanır.

Hamilelikte El Uyuşmasının Tedavisi

El uyuşmasının tedavisi için, doktor bir adet atel verir. Bu atel, el bileğine takılır ve böylece, bileği olması gerektiği yerde tutar, sıkışmaları önler.Şikayetler henüz yeni başlamış ya da çok ilerlememiş ise, tek bir atel ile tedavi sağlanabilir. Bunun yanında ağrının şiddetine göre doktor ilaç da önerebilir. Genellikle, ağrı kesici ilaçlar ve sinirleri koruyan vitaminler ile magnezyum içeren vitaminler doktor tarafından verilmektedir. Ancak bu problemi yaşayan gebe bayan, kendi kendine ilaç ya da başka bir tedavi uygulamamalıdır.

Gebelikte El ve Ayak Şişmesi

Önceleri gebelikte el ayak şişmesinin bir hastalık habercisi olduğu düşünülüyordu ancak bu durum sonradan değişti artık uzmanlar bir miktar şişmenin doğal olduğunu kabul ediyorlar çünkü gebelikte vücutta oluşan ödemler sıvı birikmesinden kaynaklanıyor. Ancak bazı durumlarda bu bir hastalık belirtisi olabilir mesela  Gebelik zehirlenmesi.

Hamilelikte ayak şişmesini önmele

  • Dar giymeyiniz
  • Bol sıvı alınız
  • Bacaklarınızı yukarı dikip dinlendirebilirsiniz
  • uzun süre ayakta kalmayınız
  • Uyurken yan tarafınıza yatın bacağınızın arasında bir yastık olsun
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir