Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Hamile kaldım ve öksürüyorum, ne yapmalıyım? [/box]

Cevap:

Hamile kadınlarda genellikle görülen durumlardan biriside hamilelik sırasında öksürüktür. Hamile kadınlar genelikle bu öksürüğün bebeğ zarar vereceğini düşünür fakat bu öksürük bebeğe bir zarar vermez.  Yalnız bu öksürük devamlı ise ve şiddetli bir şekilde oluyorsa doktora görünmek gerekir.

hamile, telefon, bebek

Pek çok hastalık tek başına rahatlıkla atlatılırken gebelik döneminde vücudun bağışıklık sisteminin çok güçlü olmaması nedeni ile çok daha ağır bir seyir izleyebilir. Bu nedenle gebelik döneminde çok daha hassas davranılmalı kesinlikle el sıkışıp öpüşmek gibi adetlerden vazgeçilmelidir. Özellikle de grip salgını bulunan dönemlerde bu konuda en yakınlarınıza bile taviz vermemelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Öksürük daha çok grip yada soğuk algınlığının ardından görülmekle beraber bazen de boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanabilmektedir. Hamilelikte pek çok anne adayı kesinlikle ilaç kullanmak istemez ancak hamile kadınlar için üretilen pek çok özel antibiyotik bulunmaktadır. Doktorunuzun önereceği ilacı hiç tereddüt etmeden içebilirsiniz. İlacın yanı sıra hamilelikte öksürük için demliğin içerisine sırasıyla 1 tane çubuk tarçın, 2 tane karanfil, çiçek ıhlamur ve 1 elma kabuğunu koyup kaynatın. Demlendikten sonra ılık olarak tüketin. İşe yaradığını göreceksiniz.