Hastalarda nabız 81 kere atıyorsa normal midir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz: 
Hastada nabız 81 ise normal mi?
Cevabımız:

Normal sağlıklı insanlarda nabızın olması gerektiği aralık 60-100 arası kabul ediliyordu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar üst sınırın 80 olması gerektiği belirtiliyor. Bunun nedeni ise 80-100 arası nabız değerine sahip olan kişilerde kalp krizi, diyabet ve obezite gibi risklerin daha fazla olması. Hatta 90 ve üzeri olan nabız, damar ve kalp hastalıklarının habercisi olduğu Epidemoloji ve Kamu Sağlığı Dergisi’nde yayımlandı.

Son yıllarda bilim dünyası tarafından sağlıklı insanlarda kabul edilen nabız değerinin üst sınırı 70 şeklindedir. Hasta olan insanlarda ise nabız değerleri daha düşük yada daha yüksek olabilir.

Hastalarda nabız 80 ve üzeri ise hastaya ilaç verilmesi gerekir. Bu ilaç verme işini de hastanın kendi doktoru uygulamalıdır. Kişi kendi başına ilaç almamalıdır. Bu ilaçlar yardımı ile nabızın 70’in altına düşürülmesi gerekiyor. Nabız 70’in altına düştüğü vakit kişi daha uzun ömürlü olur ve çarpıntı gibi şikayetleri azalır.

Sonuç olarak nabzı 81 olan hastanın bir doktora görünmesi gerekir. Ve sağlık durumunda bir sıkıntı var ise doktor kontrolünde ilaç kullanarak nabzını normal değerlere çekmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir