Hazır Poşet Çaylar Faydalı Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Poşet Çaylar

Hazır poşet çaylar kullanımda sağladıkları kolaytan dolayı fazlaca tercih edilmekteler. Poşet çayların paketlemelerinde kullanılan ipler yada zımbalama için kullanılan maddelerin zararlı olup olmadıklarına dair sıkça sorulan bazı sorulara cevap aradık ve bulduğumuz cevapları sizlere sunuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Poşet Çayları Sık Tüketenler

Hava değişimlerinin sık yaşandığı bu günlerde grip nezle soğuk algınlığı gidi durumlarla çok sık karşılaşılabiliyor.Hasta olanlar ise tedaviyi öncelikle bitki ve meyve karışımlarında arıyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada bu dönemlerde sıkça kullanılan bitki ve meyve çaylarının kalitesinin son derece önemli olduğuna dikkati çekiyor. Bu nedenle, uzmanlar tarafından özel ve hijyenik koşullarda  hazırlanan, kalitesine güvenilir bitkisel çayların kullanılmasının son derece önemli olduğunu vurguluyor.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, insan vücudunun sağlıklı işlevini sürdürebilmesi için gerekli temel öğeler olan vitaminler, mineraller, bitkisel proteinler, karbohidratlar vb. yanı sıra biyolojik etkilere sahip sekonder metabolitler (fenolik bileşikler, flavonoitler, vd.) için bitkilerin en önemli kaynağı oluşturduğunu söylüyor. Bitkilerin çay olarak uygulanmasının en eski ve en basit ilaç şekli olarak bilindiğinin altını çizen Yeşilada, bir bitki materyalinin çay olarak kullanıldığında etkili olabilmesi için en önde gelen koşullardan birinin sıcak su içerisinde eşit oranda dağılabilmesi olduğunu belirtiyor.Güvenilir markalar tarafından hazır halde sunulan poşet bitki ve meyve çayları, gerek kullanım kolaylığı sağlaması ve gerekse uzmanlar tarafından en doğru bitkilerin, en doğru oranlarda harmanlanarak hijyenik bir şekilde tüketiciye sunulması nedeniyle maksimum yararın sağlanabilmesi bakımından avantaj sağlamaktadır.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada poşet ve bitki çayları ile ilgili aklında soru işareti olanlara da şunları söylüyor: “İlaç takviyesinin yanı sıra poşet bitki ve meyve çayları, kullananların kendilerini iyi hissetmelerine, soğuk kış günlerinde dirençli olmalarına, rahatlamalarına, tanıdık lezzetler ile keyifli anlar yaşamalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.”

Kaynak : Milliyet Haber

Poşet Çaylar Hakkında Soru ve Cevaplar

Bitki çayları alerji yapar mı?
Alerji kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Bitki ve meyve çayları gıda zehirlenmesine yol açar mı?
Uygun koşullarda üretilmiş ve saklanmış ürünler gıda zehirlenmesine yol açmazlar.

Bitki ve meyve çayları hastalık tedavisinde kullanılır mı?
Hayır tedavi için kullanılmazlar, ama destek alınabilir. Hastalık konusunda mutlaka alanının uzmanı bir doktordan bilgi almalısınız.

Çay poşetlerinde kullanılan filtre kağıdı insan sağlığına zararlı mıdır?
Hayır değildir. Poşet çaylarda kullanılan filtre kâğıdı bitki ve meyvelerin içindeki etken maddelerin suya geçişini sağlayan doğal liflerden üretilmiştir.

Poşet çaylarda kullanılan zımbalar sağlık açısından zararlı mıdır?
Hayır değildir. Poşet çaylarda alüminyum zımba kullanılır. Gıdaya uygunluk sertifikası bulunan alüminyum tel teknolojisi ile üretilmiş ürünlerin tüketilmesinde sağlık ve hijyen açısından hiçbir sakınca yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Poşet çaylardaki ipler zararlı mıdır?
İzinli üretilen çaylarda bu tür bir risk söz konusu değildir.

Poşet çaylardaki iplerde bakteri-mikrop olur mu?
Hayır olmaz. Tarım Bakanlığı’ndan izinli ve kaliteli tüm bitki ve meyve çayları uluslararası standartlara, yönetmeliklere ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak üretilmektedir ve bu ürünlerde bu tür bir risk söz konusu değildir.

Poşetli bitki ve meyve çaylarının demlenerek tüketilmesi zararlı mıdır?
Bazı ürünlerde demleme tavsiye edilmez. Kullanım şekli için ambalaj üzerindeki tavsiyeler dikkate alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    uçak bileti
    21 Haziran 2012 - 12:33

    güzel paylaşım olmuş elinize emeğinize klavyenize sağlık hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir