İki Çocuk Arası Kaç Yıl Olmalıdır? Kaç Sene Sonra Yapılmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk Sahibi Olma

Çocuk sahibi olmayı düşünenler için burada bazı bilgiler bulunmaktadır. Şunu unutmayın buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir çocuk sahibi oldunuz ,2. çocuk için daha erken denebilecek zamanı geçince muhtemelen sizlerde aynı soruyu kendinize sormaya başladığınız an aşağıda sunulan önerileri hatırlamanız iyi olacaktır. Eğerki çocuklarınız arasında sorunlar yaşanmasını istemiyorsanız bir uzman fikri almak yararınıza olcaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

2 yıldan az bir süreyle tekrar hamile kalmanın hem çocuğun hem de annenin sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirten Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, yeni bir hamilelik istemeyen çiftlerin doğum sonrası korunmaya önem vermesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bebekler için 2 doğum arasında en az 1 yıl ara verilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çamlıbel, “2 yıldan kısa bir zaman içinde tekrar hamile kalan kadınlarda başta yorgunluk olmak üzere gerek sağlık gerekse psikolojik sorunlar görülebiliyor. 1 yıldan daha sık aralarla doğan bebeklerde ise ölüm olasılığı ve sağlık sorunları daha fazla görülmektedir. Ayrıca annenin ilgisi dağılacağı ve yeni doğan bebek ile daha fazla ilgilenmesi gerekeceği için, bir önceki çocuğun gerek beslenmesine, gerekse gelişimine yeterince zaman ayırması zorlaşıyor” dedi.

Doğum sonrasında üreme organlarının eski fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte, yeni annenin bir kez daha hamile kalabileceğini kaydeden Prof. Dr. Çamlıbel, “Bebeklerini ek gıda vermeden sadece anne sütüyle besleyen ve aynı zamanda hiç adet görmeyen annelerin, 6 ay süre tekrar gebe kalma şansı azdır. Ancak emzirmek kadının hamile kalmayacağı anlamına gelmez. Emzirme dönemi, fizyolojik olarak doğurganlığı bir süre geciktirmektedir. Ancak doğumdan 2 ay sonra yeniden adet görmeye başlamak ya da bebeği ek besinlerle doyurmak yeniden hamile kalınabileceğinin habercisidir” diye konuştu.

Modern korunma yöntemlerinin çiftlere istenmeyen gebeliklerden korunmanın yanı sıra daha güvenli bir cinsel hayat sunduğuna değinen Prof. Dr. Çamlıbel, “Yeni bir hamilelik istemeyen çiftler, doğum sonrası tekrar korunmaya başlamalıdır. Adet kanamaları başlamamış ve hala emziriyor olsa bile yeni anne, doğumdan sonra yeniden modern korunma yöntemlerini kullanmalıdır. Günümüzde rahim içi sistem adı verilen, hormon salgılayan spiraller, bakırlı spirallere kıyasla daha etkili olmaları, enfeksiyona yol açmamaları ve adet kanamalarını azaltıcı etkileri nedeniyle tercih edilmektedirler. 5 yıllık süre boyunca güvenli ve etkin bir koruma sunan hormonlu spiraller, her gün hatırlanması gereken bir yöntem olmadığı için özellikle unutkan kadınlar için son derece ideal” şeklinde konuştu.

 

Bir çocuğunuz var ve ona bir kardeş vermeniz gerekip gerekmediğinden emin değilsiniz. Bu, pek çok ebeveynin çözmekte zorlandığı bir soru. Ne de olsa bir taraftan hayat şartları zorluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyelim ki ikinci çocuğunuza hamile kalmaya karar verdiniz. İki çocuğunuz arasındaki yaş farkı ne olmalı?

İkinci çocuğunuz da dünyaya geldi. Ya büyük çocuğunuz küçük kardeşini kıskanırsa? Bu kıskançlık normal midir dersiniz? Onları yalnız başlarına bir arada bıraktığınızda neler yaşanabilir? Bu kıskançlıkla nasıl baş edeceğinizi biliyor musunuz? Peki ya her iki çocuğunuza nasıl ve ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini?

İki çocuk arasında yaş farkı ne kadar olmalı?

İki çocuk arasında çok az ara olmamasını tavsiye ediyoruz. Çocuk, hayatının en az ilk 2- 2,5 yılında annenin bütün verebileceklerine muhtaç. Dolayısıyla o muhtaçlık durumu tam tamamlanmadan, başka bir canlıyı işin içine soktuğunuz zaman çatışma olması kaçınılmaz. O nedenle iki çocuk arasında en azından 2-2,5 yıl fark olması gerekir. Bu, kadının fiziksel olarak vücudunun toparlanıp başka bir hamileliğe hazır olması için de gerekli olan süre.

Arada çok fazla fark olduğu zaman, örneğin 10 yaş gibi, çocukların arasındaki ilişkide kuşak farkından kaynaklı kopukluk olabilir. Çiftlerin 2,5 yaş farktan başlayıp 6-7 yaş farka kadar kardeş getirmeleri hoş olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir