Kızlarda Boy Uzama Gelişimi Nasıl Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Kız Çocuklarında Boy Uzaması

Ebeveynlerin genellikle çocukların boy uzamasını titizlikle takip etmektedirler.Acaba çocuğumun boyu diğer çocuklar gibi normal uzuyor mu?Yoksa benim çocuğumun boyu kısa mı diye çocuklarını sürekli gözetirler.Önemli olan çocuğunuzun boyunun yaşına oranla normal seviyede uzamasıdır.Genellikle kız çocukları  0-18 yaş arasında bir gelişim gösterirler. Doğumdan ilk yaşa kadar 30 cm kadar bir uzama beklenir. Daha sonraki dönemde büyüme paterni normal bir seviye izler ve 8 yaştan sonra hızlı uzama dönemine girilir.

Hormonal değişimle birlikte 11-12 yaşında uzama en üst seviyeye ulaşır. 13 yaşından sonra adet görme ile birlikte uzama hızı yavaşlar, 15-16 yaşına kadar da durur. Bazı kız çocuklarında 16 yaş sonrası uzama devam edebilir.

Ayrıca bkz: Erkeklerde Boy Uzama Gelişimi Nasıl Olur? 

boy, uzama, kız, erkek

Sponsorlu Bağlantılar

Burada hormonal gelişim son derece önemlidir. Kemiklerdeki büyüme bölgeleri denen bölgelerin kapanması kemik yaşına göre belirlenir. Bazı çocuklar 18 yaşında olmasına rağmen kemik yaşı 15 olduğu için uzamaya devam edebilir. Uzama hesaplanırken kemik yaşı baz alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir